Татарстанда ташламалы авыл ипотекасы буенча беренче кредитлар хупланды

2020 елның 10 марты, сишәмбе

5нче мартта Татарстанда "Авыл территорияләрендә торак төзелеше (сатып алу) өчен Россия Федерациясе гражданнары өчен ташламалы процент ставкасы белән ипотека кредиты" программасын гамәлгә ашыру кысаларында беренче кредитлар бирүгә керештеләр.

«Россельхозбанк» АҖ беренчеләрдән булып Лаеш районында төзелә торган «Южный парк» торак комплексында фатир сатып алуга ташламалы ипотека кредитын хуплады. Хәзер биредә тугыз йорт файдалануга тапшырылган, балалар бакчасы бар. Торак-коммуналь хуҗалык авыл җирендә урнашса да, асылда ул Казан үзәгеннән уңайлы транспорт чишелеше буенча 17 минутта урнашкан.

Кредит акчасына алты гаилә Татарстан Республикасының авыл территорияләрендә күпфатирлы йортта торак йортлар һәм фатирлар сатып алачак. Беренче кредитлар Актаныш районы Актаныш авылында, Тәтеш шәһәрендә, Кама Тамагы районының Кама Тамагы штпда, Лаеш районының Усады авылында торак сатып алу өчен биреләчәк. Беренче бирелгән кредитларның гомуми күләме 12 105 000 сум тәшкил итәчәк.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы искә төшерә, 3нче  мартта Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы һәм «Россельхозбанк» АҖ авыл территорияләрендә бирелгән ипотека кредитлары буенча алынган табышларны каплауга субсидияләр бирү турында килешү төзеде. Мәсәлән, РСХБ «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү» дәүләт программасы кысаларында ташламалы авыл ипотекасын бирү программасында катнашучы беренче банк булды.

Кредит ставкасы кредит шартнамәсенең гамәлдә булу срогына 0,1% тан алып 3% ка кадәр билгеләнгән, ул 25 елдан артмаска тиеш. Ташламалы ставка заемчыны шәхси иминиятләү шарты белән гамәлдә. Ташламалы кредит күләме авыл территорияләре өчен 3 млн. сум тәшкил итә.

Хәзерге вакытта төбәк халкыннан Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгында килештерү өчен беренчел реестрга 1,2 млрд. сумлык 559 гариза хупланды һәм кертелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: