Халык җыены узды

2020 елның 22 гыйнвары, чәршәмбе

Татарстан Республикасы юстиция министры Рөстәм Заһидуллин һәм Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов Чытырчы авыл җирлегендә яшәүчеләр белән очраштылар. Авыл җирлеге составына Чытырчы, Борнаш, кече Полянка авыллары, 274 кеше керә.

2020 ел гражданнар җыеннары белән башланып китте, анда республика һәм район җитәкчелеге халык белән очраша һәм көнүзәк мәсьәләләр буенча фикер алыша ала. Чистай муниципаль районы Чытырчы авыл җирлеге башлыгы Михаил Новиков кунакларны чираттагы гражданнар җыенында каршы алды. Авыл җирлеге башлыгы үз чыгышында авыл клубын агымдагы ремонтлауда күрсәткән ярдәмнәре өчен район башлыгына рәхмәт белдерде. «Барлык учреждениеләр дә Советлар Союзы вакытында ук файдалануга тапшырылды һәм косметик түгел, ә белгечләр тарафыннан капиталь ремонт таләп ителә. Бу проблема күптән тора инде, һәм аны хәл итү өчен зур акчалар кирәк, кызганычка каршы, алар юк», - дип өстәде ул.

Авыл җирлеге башлыгы 2019 елда башкарылган эшләр турында хисап тотты: "кар эрүгә үк йорт яны территорияләрендә чисталык һәм тәртип урнаштыру буенча актив эш башланды. «Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булган сугышчылар һәйкәленә " косметик ремонт үткәрелде. Урамнарны яктыртуны торгызу программасы буенча биш урамда: кыр, өй туе, үзәк, яшел һәм Болын урамнарындагы фонарьлар алыштырылды. Лесная һәм Яшьләр урамнарындагы фотореле көйләделәр, калган 5 урамда урам утларын кертү таймерларын көйләделәр. Үзәк урамында су агуны бетерделәр, кыр һәм өй туе урамнарын су белән тәэмин итү өчен тирән насосны 2 тапкыр алыштырдылар, - диде ул, - хәзер бу урамнарда су белән проблема булмаячак ,насосны гына алмаштырып калмыйча, яңа линияне дә СИП үткәргече белән сузып, насосны саклау автоматикасын да куйдык». Татарстан Республикасының телләр турындагы законын үтәү йөзеннән авыл җирлегендә урам исемнәре күрсәтелгән йортларда табличкалар алыштырылды. Авылда шулай ук ирекле янгын сүндерүче булдырганнар, анда 7 кеше көн саен актив профилактик эш алып баралар.

Михаил Новиков хәбәр иткәнчә, авылда бүген дә проблемалар бар:

су сиптерү болыннарына төшү ел саен кар су белән юа, яраксызга килгән һәм ремонт таләп итә торган су белән тәэмин итү системасы да бар. Ул халык белән 2020 елга халыкка комплекслы хезмәт күрсәтү буенча блок-модуль пунктын төзү планнары турында уртаклашты. «Әлеге төзелеш» Авыл кибете» программасы буенча башкарылачак, межалау эшләрен башкардык инде", - дип нәтиҗә ясады җирлек башлыгы.

Шулай ук район һәм тулаем республика эшчәнлеге турында хисап белән Татарстан Республикасы юстиция министры Рөстәм Заһидуллин һәм Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов чыгыш ясадылар. ​Кече Полянка авылына кадәр юл салу проблемасы хәл ителмәгән булып кала. Әлеге юл төзелешен үз көчебез белән башкарып булмый, дип, район башлыгы республиканың юл төзелеше министрлыгына мөрәҗәгать итәргә вәгъдә бирде. Шулай ук чүп җыюның чиләк ысулы да авыл халкын канәгатьләндерми. Район башлыгы контейнер мәйданчыклары өчен урыннар турындагы мәсьәләне хәл итәргә тәкъдим итте, шуннан соң бу мәсьәләгә кабат әйләнеп кайтачаклар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: