Полиция хезмәткәрләре ата-аналарга балаларның суда үз-үзләрен тоту кагыйдәләрен искә төшерә.

2024 елның 21 июне, җомга

Нәкъ менә балигъ булмаганнарның ата-аналары яки башка законлы вәкилләре, алар белән сулыкларда булганда, үз балалары өчен җаваплы. Ата-ана бурычларын тиешенчә үтәмәгән өчен ата-аналар яки балигъ булмаганнарның башка законлы вәкилләре административ һәм хәтта җинаять җаваплылыгына тартылырга мөмкин.

Суда бәхетсезлек очракларын булдырмау максатыннан полиция хезмәткәрләре профилактик рейдлар үткәрә. Су коенганда ата-аналар тарафыннан балаларга карата контрольне арттыру, балаларның суда контрольсез булуын булдырмау кирәклегенә аерым игътибар бирелә.

Балигъ булмаганнарны ата-аналары, законлы вәкилләре озата йөрмәгән очракта, РФ Административ хокук бозулар кодексының 5.35 маддәсе буенча (балигъ булмаганнарны тәрбияләү һәм тәрбияләү буенча ата-аналар яки башка законлы вәкилләр тарафыннан бурычларны үтәмәү) өлкәннәрне җаваплылыкка тарту өчен материал төзеләчәк һәм административ комиссиягә тапшырылачак.

Ата-ана бурычларын тиешенчә үтәмәгән өчен 100-500 сум күләмендә кисәтү яки административ штраф салу рәвешендә административ җаваплылык билгеләнгән.

РФ ҖК 125 маддәсендә, әгәр гаепле кеше бу кешегә ярдәм күрсәтергә мөмкинлеге булган һәм аның турында кайгыртырга тиеш булган, яки үзе аны тормыш яки сәламәтлек өчен куркыныч хәлгә куйган очракта, тормыш яки сәламәтлек өчен куркыныч хәлдә булган һәм балачактан үз-үзен саклау чараларын күрү мөмкинлегеннән мәхрүм ителгән кешене ярдәмсез калдырган өчен җаваплылык каралган.

Чистай районы буенча Эчке эшләр министрлыгының сулыкларда балалар белән бәхетсезлек очракларын булдырмау максатыннан ата-аналарны, шулай ук сулыкларда балалар белән бергә булган башка законлы вәкилләрне һәм өлкәннәрне аларга, бигрәк тә кечкенәләргә игътибар белән карый, аларны өзлексез контрольдә тотарга, аларны караусыз калдырмаска, балаларны моның өчен билгеләнмәгән урыннарда коенырга рөхсәт итмәскә чакыра. Сулыкларда һәм елгаларда ял иткәндә ял итүче гражданнарга су коенучы балигъ булмаганнарга игътибар итәргә һәм аларны ярда ялгыз калдырмаска кирәк.

Исегездә тотыгыз! Суда куркынычсыз тәртип чараларын төгәл үтәү генә бәла-казаны кисәтә ала.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: