2023 ел нәтиҗәләре буенча сөт эшкәртү комбинаты әзер продукция чыгаруны 10,5 ка арттырды%

2024 елның 7 мае, сишәмбе

2023 елда комбинат 198 млн төргәк сөт продуктлары җитештергән

«Зеленодольск сөт эшкәртү комбинаты» АҖ 2023 ел эшенә йомгак ясады. Предприятиенең Зеленодольск, Чистай һәм Буа шәһәрләрендәге барлык җитештерү мәйданчыкларында бер елда 251 мең тонна сөт-чимал эшкәртелгән. Көн саен сөт-чимал эшкәртүнең гомуми дәрәҗәсе 690 тонна тәшкил итә.

Узган ел компания 120,1 мең тонна продукт җитештергән. 2022 ел белән чагыштырганда бу күрсәткеч 10,5% ка арткан. Комбинатта барлыгы 198 млн төргәк сөт продуктлары җитештерелгән. Иң зур үсешне «бик мөһим сыер»бренды күрсәтте. Узган ел бу маркадагы 42 мең тонна продукт җитештерелгән. Бу 2022 елның шул ук чоры белән чагыштырганда 29,5% ка күбрәк. Балалар туклануы сегментында да үсеш 2,5 процентка арткан.

2023 елда иң күп сатылган товарлар булып 72,5% май массасы белән «бик мөһим сыер» май мае тора.ул 10,97 млн данә сатылган, ә үсеш 15% тәшкил иткән, һәм 2,5% май массасы белән «Васькино счастье» бренды астында эчәр сөт 19,3 млн данә продукт сатылган. «Обнимама» сәүдә маркасы продукциясе линиясендә балалар эремчекләрендә иң яхшы күрсәткечләр бар. Сатылган берәмлекләр саны 24,9 миллион тәшкил итә.

Бүгенге көндә предприятие 99 үз атамасын, шулай ук Россия ритейлерлары өчен 38 төр продукция чыгара. 2023 елда Федераль сәүдә челтәрләре өчен комбинат 13,6 мең тонна сөт товарлары җитештергән, бу 2022 ел белән чагыштырганда 15,8% ка күбрәк. Предприятиенең үз аналитик хезмәте бәяләвенчә, Татарстан базарында «ЗМК» АҖ өлеше 24% тәшкил итә.

Комбинатның сөт продуктлары Татарстан Республикасы буенча 4 500дән артык сәүдә ноктасында, шулай ук илнең башка төбәкләрендә эре ритейлерлар челтәрләрендә һәм фирма ваклап сату кибетләрендә тәкъдим ителгән. ЗМК шулай ук продукцияне республиканың барлык 63 сөт кухнясына һәм Татарстанның муниципаль бюджет мәгариф учреждениеләренең бер өлешенә җибәрә.

2023 елда комбинат модернизацияләүне дәвам итә. Аерым алганда, Яшел Үзән мәйданчыгында йомшак эремчек һәм каймак чыгаруны арттыру буенча эшләр башкарылды. Шулай ук компрессорлар һәм агрегатлар алыштырыла, яңа сыйдырышлы җиһазлар урнаштырыла, һәм ПЭТ-шешәгә сөт салу линиясе өчен яңа өрү автоматы эшли башлый. Чистай филиалында классик эремчек җитештерү күләмен арттыру һәм җитештерү биналарын ремонтлау буенча проектны гамәлгә ашыру дәвам итә. Буада коры сөт продуктлары цехын модернизацияләү буенча масштаблы проект уңышлы тәмамланды.

Ел йомгаклары буенча предприятие кереме 2% ка арткан һәм НДСны исәпкә алып 14,9 млрд.сум тәшкил иткән. Яшел Үзән сөт эшкәртү комбинаты барлык дәрәҗәдәге бюджетларга фондларга һәм салым түләүләренә күчерүләр рәвешендә 678,6 млн. сум акча җибәргән, бу 2022 елга караганда ике тапкыр күбрәк. Искәртеп узабыз, комбинатның кадрлар составы 2022 елдан 2,4% ка арткан — аның саны 1 273 кеше тәшкил иткән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: