Эшлекле сишәмбе.

2024 елның 9 апреле, сишәмбе

Чистай муниципалитетында атналык аппарат киңәшмәсенең төп темалары 2025 елда төзекләндереләчәк җәмәгать киңлекләре өчен тавыш бирү, 2023 елда опека һәм попечительлек бүлеге эшчәнлеге, АПКда эшләрнең торышы һәм бер атналык оператив хәл булды.

Аны муниципаль район башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов алып барды.

Утырышны ачып, Эдуард Рустамович чистайлыларны киләсе елда төзекләндереләчәк иҗтимагый киңлекләр өчен тавыш бирүдә активрак катнашырга чакырды.

Онлайн-тавыш бирү 30 апрельгә кадәр Татарстан Дәүләт хезмәтләре сайтында яки gorodsreda.tatar.ru чистайлылар анда никадәр актив катнашачагына Чистайның тәкъдим ителгән территорияләрне төзекләндерүгә акча алачагына яки бу акчалар халык активрак тавыш биргән башка районнарга китәчәгенә бәйле.

— Чистайлыларны шәһәребезне матуррак һәм төзекләндерү мөмкинлеген кулдан .кындырмаска чакырам, - диде Эдуард Рустамович.

Алты бала туган гаиләләренә тәрбиягә кайта

Опека һәм попечительлек бүлегенең 2023 елдагы эше турында аның начальнигы Светлана Сударкина сөйләде. Районда яшәүче ятим һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балаларның гомуми саны узган ел 131 тәшкил иткән, шуларның 105е алмаштыручы гаиләләрдә тәрбияләнгән, 26 бала балалар йортында яшәгән.

Бүлектә исәптә торучы ятим балаларның гомуми санының 33е — ятимнәр, 72е-ата-ана хокукларыннан мәхрүм ителү яки чикләнү, иректән мәхрүм итү урыннарында булу, ата-аналарның балаларны тәрбияләүгә комачаулаучы авырулары аркасында социаль ятимнәр.

Бүлек эшчәнлегенең мөһим юнәлеше булып балаларны кан гаиләләренә кайтару тора. Узган ел 6 балигъ булмаган баланы ата-ана хокукларын чикләүне гамәлдән чыгарган анасына тәрбиягә кайтарырга мөмкин булды.

Язгы кыр эшләре башланды

АПКда хәлләр турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе начальнигы Александр Ромадановский хәбәр итте. Бер атна эчендә район хуҗалыкларында 366 тонна сөт җитештерелгән. 10 миллион 700 мең сумлык 347 тонна сатылган. Сатуның уртача бәясе 30 сум 90 тиен.

Эре мөгезле терлекләрне үрчетү буенча эш дәвам итә, бер атна эчендә 48 бозау алынган. Узган атна ахырында районда язгы кыр эшләре башланды. «Чистай " агрофирмасында көзге культураларны тукландыруга беренче булып керештеләр.

Дүрт шофер исерек килеш руль артына эләгә

Оператив хәл турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча полиция бүлеге начальнигы урынбасары Антон Ерашов хәбәр итте. Бер атна эчендә җинаятьләр турында 4 хәбәр теркәлгән. Җыентыкта урлау һәм алдауның 2 факты бар. 19 юл-транспорт һәлакәте була, нәтиҗәдә 2 кеше зыян күрә. Административ хокук бозулар өчен барлыгы 218 кеше җаваплылыкка тартылган, шул исәптән юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен — 184. Транспорт чарасын исерек килеш йөрткән өчен 4 шофер тоткарланган.

Иртәгә Ураза бәйрәме

Ахырда Эдуард Хәсәнов мөселманнарны якынлашып килүче Ураза бәйрәме белән котлады, һәр йортта тынычлык, иминлек, бәхет теләде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: