Гражданның куркыныч янаганда яки террорчылык акты кылганда эш итү алгоритмы.

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Хәзерге вакытта терроризм дөньяда иминлеккә һәм тотрыклылыкка иң куркыныч янауларның берсе булып тора. Бүген террорчылар корбаннары беренче чиратта тыныч кешеләр булып чыга. Алар еш кына террорчылык белән янаганда яки террорчылык һөҗүме вакытында үзләрен ничек тотарга белмиләр.

Сезнең игътибарыгызга террорчылык күренешләре куркынычы шартларында шәхси иминлекне тәэмин итү мәсьәләләрендә яхшырак ориентлашырга ярдәм итә торган эш алгоритмы тәкъдим итәбез.

Шартлаткыч булырга мөмкин шикле әйберне ачыклаганда үзеңне ничек тотарга:

1. Әгәр дә сез онытылган яки хуҗасыз әйберне җәмәгать транспортында, өегезнең подъездында, учреждениедә тапсагыз, янәшәдәге кешеләрдән сорашыгыз. Аның кем икәнен һәм кем аны калдыра алганын ачыкларга тырышыгыз. Әгәр дә хуҗа билгеләнмәгән булса, табыш турында шунда ук полиция, хакимият яки сак бүлегенә хәбәр итегез.

2. Балаларга ачыклагыз, урамда яки подъездда табылган теләсә нинди әйбер куркыныч тудырырга мөмкин. Онытмагыз, предметның тышкы кыяфәте аның чын максатын яшерә ала. Шартлаткычлар өчен камуфляж буларак иң гадәти көнкүреш әйберләре кулланыла: сумкалар, пакетлар, тартмалар, уенчыклар һ.б.

3. Предметны табу вакытын билгеләгез, оператив тикшерү төркеме килүен көтегез (онытмагыз, сез бик мөһим шаһит).

4. Шартлаткычлар булырга мөмкин булган табышлар яки шикле әйберләр белән үзегез бернинди чаралар күрмәгез - бу аларның шартлавына, күп санлы корбаннарына һәм җимерелүенә китерергә мөмкин.

Террорчылык акты белән янаганда гамәлләр:

1. Бигрәк тә транспорт, мәдәни-күңел ачу, спорт һәм сәүдә үзәкләрендә булганда, һәрвакыт тирә-юньдәге хәлне контрольдә тотыгыз.

2. Онытылган әйберләр табылганда, аларга кагылмыйча, бу хакта шоферга, объект, иминлек хезмәте, милиция органнары хезмәткәрләренә хәбәр итегез.

3. Шикле пакет, тартма, башка әйбер эченә керергә тырышмагыз.

4. Хуҗасыз әйберләрне сайламагыз, алар нинди генә матур булмасын. Аларда шартлаткыч җайланмалар (сыра банкаларында, кәрәзле телефоннарда һ.б.) камуфляжланырга мөмкин.

5. Җирдә яткан әйберләрне урамда тибмәгез.

6. Әгәр дә иминлек көчләре һәм хокук саклау органнары активлаша башласа, кызыксынмагыз, икенче якка барыгыз, әмма сезне явыз ниятле кеше дип санамасыннар өчен йөгермәгез.

7. Шартлау яки атыш башланганда шунда ук җиргә төшегез, яхшырак яклау астына (бордюр, сәүдә чатыры, машина һ.б.). Күбрәк куркынычсызлык өчен башыгызны кулларыгыз белән каплагыз.

8. Көтелгән теракт турында очраклы рәвештә белгәч, шунда ук бу хакта хокук саклау органнарына хәбәр итегез.

Террорчылык акты белән янаганда гражданнарга киңәшләр:

1. Шикле кешеләргә һәм әйберләргә игътибар итегез. Барлык шикле хокук саклау хезмәткәрләренә хәбәр итегез.

2. Беркайчан да чит кешеләрдән пакетлар һәм сумкалар алмагыз, багажыгызны караусыз калдырмагыз.

3. Бүлмәдән резерв чыгу урыннарын һәрвакыт белегез.

4. Йортта подвалларга һәм чердакларга керү юлларын ныгытырга һәм мөһерләргә, домофон урнаштырырга, баскычларны һәм коридорларны өермәле әйберләрдән азат итәргә кирәк.

5. Йортыгызда яшәүчеләрнең дежурлыгын оештыру кирәк булган саен, алар бинаны даими рәвештә әйләнеп чыгачаклар, барысын да тәртиптә күзәтәчәкләр, таныш булмаган кешеләрнең һәм автомобильләрнең барлыкка килүенә аерым игътибар бирәчәкләр.

6. Эвакуацияләнгән очракта үзегез белән беренче әйберләр җыелмасын алыгыз
кирәклек һәм документлар.

7. Һәр гаиләнең гадәттән тыш хәлләр планы булырга тиеш
шартларда, барлык гаилә әгъзаларының телефон номерлары, электрон почта адреслары булырга тиеш, өстәвенә, Очрашу урынын билгеләргә кирәк, анда сез ашыгыч хәлдә гаилә әгъзалары белән очраша аласыз.

8. Нәрсә генә булмасын, паникага бирелмәскә тырышыгыз.

Телефоннар исемлеге:

- Чистай шәһәрендә ТР буенча Федераль куркынычсызлык хезмәте бүлеге 5-20-25,
- ТР Чистай шәһәре һәм Чистай районы буенча Эчке эшләр бүлеге: 5-43-32, 5-20-97,
- ТР Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Чистай районы буенча идарәсе-5-25-94

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: