Роспотребнадзор Бүләк Сертификаты өчен акчаны кире кайтарып буламы юкмы икәнен аңлата

2024 елның 22 феврале, пәнҗешәмбе

Бүләк сертификатларын куллану кагыйдәләре һәм кулланучы өчен мөмкинлекләр мәсьәләсе актуальлеген югалтмый. Бүләк картасы яки сертификаттан файдалана алмаган очраклар теркәлгән: кибеттә тиешле товар табылмаган, картаның яки сертификатның гамәлдә булу вакыты тәмамланган. Роспотребнадзор картаны яки сертификатны тиң акчалата суммага алмаштыру үзенчәлекләрен аңлата.

Бүләк картасын яки сертификатны теләсә кайсы кибеттә сатып алырга мөмкин. Бүләк картасының Номиналы кулланучы (сатып алучы) тарафыннан билгеләнә. Судларда бүләк картасы (сертификат) товар түгел, ә күрсәтүчегә сатучыдан күрсәтелгән суммага товарлар яки хезмәтләр сатып алу хокукы бирә дигән караш формалаша. Шуңа күрә мондый карталарны (сертификатларны) сатудан кергән акча киләчәктә сатып алыначак товарлар яки хезмәтләр өчен алдан түләү булып тора. Мондый позиция күп очракта кулланучыны бүләк сертификатларын чыгару практикасыннан сакларга мөмкинлек бирде. Күп кенә гражданнар аларның сертификатлары күпмедер вакыттан соң "янып бетә", акча түләүдән баш тарталар дип билгеләп үттеләр. Шулай ук кулланучыга бүләк картасы өчен түләнгән акчаны кире кайтарудан баш тарту очраклары да булган.

"Сатучы бүләк карталарын сатканда алган акчалар, чынлыкта, физик затлар киләчәктә сатып алачак товарларга алдан түләү булып тора,» - дип белдерелә РФ Югары судының 16.03.2022 елгы 307-ЭС21-16004 номерлы карарында.

Кулланучылар хокукларын яклау турындагы Закон, башка норматив хокукый актлар кебек үк, алдан түләү картасы өчен акча алган сатучының карта хуҗасы аны кире кайтаруны таләп иткәндә акчаны тоту хокукын күздә тотмый. Бу очракта акча кире кайтарылырга тиеш. Бүләк картасын (сертификатын) товарларга алмаштыру товарны сату дип таныла. Әгәр алдан түләү суммасын алган сатучы товарны тапшыру бурычын үтәми икән, сатып алучы түләнгән товарны тапшыруны яки сатучы тапшырмаган товар өчен алдан түләү суммасын кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: