"Үзебезнекеләрне ташламыйбыз": чистайлылар хәрби хезмәткәрләр өчен яңа гуманитар ярдәм партиясе җыйдылар

2023 елның 20 гыйнвары, җомга

Чистайдан чистайлылардан махсус хәрби операция зонасына гуманитар ярдәм белән чираттагы фура китте. Җирле халык көче белән 20 тоннадан артык кирәкле әйберләр һәм техника җыелган. Хәрби хезмәткәрләр өчен кирәкле йөкне Чистай районы башлыгы Дмитрий Иванов җиткергән кешеләр арасында.

20 тоннадан артык гуманитар ярдәм – махсус хәрби операция уздыру зонасында үзләренең хәрби бурычларын үтәгән якташларга Чистай районы халкы нәкъ менә шуның кадәр бирде. Фурага җылы әйберләр, чылбырлар, генераторлар, азык-төлек продуктлары һәм «УАЗ»автомобиле йөкләнде.

Монда һәр пакет тартмасы дога һәм җылылык белән сугарылган. Кыйммәтле йөк: шәһәр һәм авыл хатын-кызлары үзләренең кичләрен тегү һәм туку белән багышлый торган ятьмәләр һәм халатлар.

- Без һәрвакыт балалар белән элемтәдә торабыз. Нюанслар бар, ләкин без алар белән элемтәне югалтмаска тырышабыз. Без тулы момент йөртәбез. Аңа иң кирәкле әйберләрне йөкләделәр. Безнең халык үзләре өчен сугышчылар төзегән мунча өчен мичләр пешерде. Туганнары безнең аша шәхси посылкалар тапшыра, - ди Чистай авыл җирлеге башлыгы, сугыш хәрәкәтләре ветераны Ришат Мәгъсүмов.

Гуманитар йөк чистайлылар көче белән җыелган, алар арасында оешма җитәкчеләре, сугышчыларның туганнары, пенсионерлар, яшьләр һәм хәтта балалар да бар. Үз мәктәпләрендә алар хәрби хезмәткәрләр якташлары өчен теләкләр белән хат яздылар. Егетләр солдатлар үзләренә ышануларын белергә тиеш дип саныйлар.

- Чистай районы предприятиеләре һәм оешмалары җитәкчеләренә рәхмәт. Барысы да җавап бирделәр, тиз гуманитар йөк җыйдылар. Боларның барысын да безнең егетләргә рухи, физик һәм матди яктан ярдәм итү өчен җиткерәчәкбез, - дип билгеләп үтте муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов.

Дмитрий Алексеевич - хәрби хезмәткәрләр якташлары өчен кирәкле йөк ташучылар арасында. Хәзерге вакытта үз зонасында булган чистайлылар белән безнең район башлыгы мөмкин кадәр элемтәдә булырга тырыша.

- Бөтен илнең берләшүе бик күңелле, уртак эшне бергәләп башкарабыз. Безнең егетләр өчен бу икеләтә күңелле, - диде башлык.

Һәм пакетланган посылкаларда соңгы штрих - «якташларга» язылган наклейкалар, «үзебезнекеләрне ташламыйбыз». Фронтка ярдәм итүчеләр сугышчы-якташларга боларның барысы да рухны тагын да күтәрер дип ышана. Хәрби хезмәткәрләр өчен гуманитар ярдәм белән фура Чистай районыннан җибәрелә торган беренче һәм соңгысы түгел. Даими рәвештә битараф булмаган чистайлылар яңа посылкалар формалаштыралар һәм җибәрәләр.

- Тотрыклы, һәр ике атна саен без солдатларыбызга гуманитар ярдәм күрсәтергә тырышабыз. Киләсе фураның күләме ким булмас. Барыбызга да берьюлы физик яктан ирешә алмыйбыз. Шуңа күрә киләсе йөкне без башка өлештәге хәрби хезмәткәрләр өчен формалаштырачакбыз. Барлык балаларны да этаплап хуплыйбыз. Башка районнар да безнең белән берләшә: Зәй, Чаллы, Нурлат. Анда чит кешеләр юк, безнең егетләр, - дип нәтиҗә ясады Ришат Мәгъсүмов.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: