ЗАГС бүлегендә яшь чистайлыларга паспорт тапшырдылар

2022 елның 26 августы, җомга

Яшь чистайлылар Никахлашу сараенда кунакта булдылар. Аларны күңелле бәйрәм белән чакырдылар-егетләр һәм кызларга тантаналы шартларда аларның беренче паспортларын тапшырдылар. Бу көнне Россия гражданинының төп документын 13 кеше алды.

Яшь кунакларны һәм аларның әти-әниләрен Чистай районы ГХАТ бүлеге җитәкчесе Илмира Ярмушева сәламләде.

- Республика көне һәм шәһәр көне алдыннан, «ныклы гаилә» партия проектын гамәлгә ашыру кысаларында без бу тантаналар залында 14 яше тулган яшь чистайлыларга, Россия Федерациясе гражданнарына паспортлар тапшыру уңаеннан җыелдык. Без сезне Никахлашу сараенда күрергә шат, - диде Илмира Ильясовна.

Ул балаларны Никахлашу сарае бинасы тарихы белән таныштырды, бүлек эшчәнлеге турында сөйләде.

- Сер түгел, ЗАГС хезмәткәрләренең күбесенең никахлары язылышу белән ассоциацияләнә. Әмма бу ялгыш фикер, чөнки без бик күп юридик яктан әһәмиятле гамәлләр башкарабыз: тууны һәм үлемне, ата булуны билгеләүне, никахларны теркәүне һәм аерылуны теркибез. Сез дөньяга килгәч, балаларыгыз, сезнең әти-әниләрегез монда туу турында таныклык алдылар, ә бүген Сез Россия Федерациясе гражданины өчен иң төп һәм иң мөһим документ алачаксыз, – дип мөрәҗәгать итте яшь кунакларга Илмира Ярмушева.

Әлеге истәлекле вакыйга белән балаларны Чистай районы Советы Аппараты җитәкчесе Равил Мазгутов, шәһәр башлыгы урынбасары Михаил Ксенофонтов, КФҮ филиалының әйдәп баручы белгече Екатерина Пушкарева, «Бердәм Россия» партиясенең җирле бүлекчәсе җитәкчесе Наилә Хәйдәрова котладылар. Алар тантаналы шартларда балаларга паспортлар тапшырдылар.

– Мин шатлыклы хис-кичерешләр кичерәм, шундый матур залда җыелуыбыз һәм тантаналы шартларда беренче паспортларыбызны тапшыруыбыз бик күңелле. Бу истәлекле вакыйга минем хәтеремдә озак сакланыр, – дип кичерешләре белән уртаклашты Рәмис Гыйниятуллин.

– Бүген мин беренче паспортымны алдым-бу Россия Федерациясе гражданинының төп документы. Бераз дулкынландыргыч булса да, шул ук вакытта бик тантаналы һәм истәлекле булды. Чөнки беренче паспорт алгач, кеше тормышының яңа, җаваплы этабына күчә, – дип билгеләп үтте Рәсүл Мәзгүтов.

Бу мөһим көн истәлегенә егетләргә һәм кызларга истәлекле бүләкләр тапшырылды, ә мәдәни-ял үзәге артистлары аларны үзләренең музыкаль номерлары белән шатландырдылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: