Чистайда Республика көнен һәм Белем көнен үткәргәндә куркынычсызлык мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

2022 елның 26 августы, җомга

Муниципалитетта террорчылыкка каршы комиссиянең, гадәттән тыш хәлләрне кисәтү, бетерү, янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясенең һәм Оператив штабның уртак утырышы узды.

Шәһәр һәм Республика Көнен бәйрәм итү, яңа уку елы башлану алдыннан муниципалитетта массакүләм чараларда куркынычсызлыкны тәэмин итү мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы көненә, Белем көненә багышланган бәйрәм чараларына әзерлек һәм уздыру чорында террорчылык янауларын кисәтү, җәмәгать куркынычсызлыгын һәм хокук тәртибен тәэмин итү буенча өстәмә чаралар турында, шулай ук 3 нче номерлы Водников бермандатлы сайлау округы буенча дүртенче чакырылыш ТР Чистай районы Шәһәр Советы депутатын өстәмә сайлаулар турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы вазыйфаларын вакытлыча башкаручы Сергей Атуров сөйләде.

- Район территориясендә җәмәгать куркынычсызлыгын тәэмин итү өчен көч һәм чараларның исәп-хисаплары әзерләнде. Бүлекнең шәхси составы чаралар үткәрү чорында көчәйтелгән эш режимына күчерелә. Республика Көнен бәйрәм иткән вакытта җәмәгать куркынычсызлыгын тәэмин итү максатларында кинологлар һәм эчке эшләр бүлеге хезмәткәрләре кинологларны тикшерәчәкләр. Моннан тыш, чаралар үткәрү артыннан видео-мониторинг үткәреләчәк, – дип билгеләп үтте Сергей Владимирович.

Ул мәгариф учреждениеләрендә куркынычсызлык чаралары турында да сөйләде.

– Яңа уку елы алдыннан гомуми белем бирү, мәктәпкәчә, урта махсус һәм югары уку йортларында техник ныгыту, сигнализация чаралары белән тәэмин ителеш һәм террорчылыкка каршы яклану чаралары белән тәэмин ителеш буенча тикшерүләр үткәреләчәк, - дип ассызыклады ул.

Мәгариф объектларының террорчылыкка каршы якланышы мәсьәләләре башка докладчыларның чыгышларында чагылыш тапты.

- Белем бирү оешмаларын кабул итү 1 августтан 11 августка кадәр барды. Комиссия эше нәтиҗәләре буенча барлык мәктәпләр һәм балалар бакчалары уку елы башлануга әзер дип табылды. Белем бирү оешмаларын кабул итү барышында ведомствоара комиссия тарафыннан уку сыйныфларының, ашханәләрнең, спорт залларының торышы өйрәнелде, автоматик янгын сигнализациясе системасының, янгын сүндерү чараларының, эвакуация юлларының, тревога сигнализациясе төймәләренең, видеокүзәтү системасының эшкә яраклылыгын тикшерү үткәрелде, – дип сөйләде Башкарма комитет җитәкчесенең мәгариф буенча урынбасары Ольга Купцова.

– Район мәгариф учреждениеләрендә янгын куркынычсызлыгы елдан-ел яхшыра бара. Барлык белем бирү учреждениеләре автоматик янгын сигнализациясе һәм кешеләргә хәбәр итү чаралары белән җиһазландырылган, объектлар беренчел янгын сүндерү чаралары белән тәэмин ителгән. Болар барысы да дәүләт янгын күзәтчелеге органнары, район җитәкчелеге һәм учреждение җитәкчеләренең планлы һәм уртак эш нәтиҗәсе, - диде Чистай районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлеге начальнигы Ренат Җамалетдинов.
- Чистай районында белем бирү учреждениеләрендә янгын очраклары теркәлмәгән. Бу куандырмый, безгә мәгариф учреждениеләрендә янгыннарны булдырмауга юнәлдерелгән максатчан эшне дәвам итәргә кирәк.

Иҗтимагый оешмалар, ММЧ һәм милләтара мөнәсәбәтләр бүлеге начальнигы Илфат Мәгыйзов терроризмга каршы тору өлкәсендәге вәзгыятькә йогынты ясаучы сәяси, социаль-икътисадый һәм башка процесслар мониторингының нәтиҗәлелеген арттыру чаралары турында сөйләде.

Террорчылыкны һәм экстремизмны профилактикалау буенча максатчан программа чараларының үтәлеше турында " ТАТМЕДИА «АҖ филиалы» Чистай-информ «җитәкчесе – » Чистопольские известия «газетасының баш мөхәррире Наталья Данилова сөйләде.

Терроризм һәм экстремизм идеологиясенә каршы тору, шул исәптән дини оешмалар белән дә, аммиак селитрасын саклау, шулай ук Татар Сарсазы авыл җирлегендә миграция законнары үтәлешен тәэмин итү буенча чаралар турында район башлыгы Салих Мусин хәбәр итте.

Яшьләр, өлкәннәр белән экстремистлык һәм терроризм барлыкка килүне кисәтүгә, белем дәрәҗәсен күтәрүгә, халыкта уяулык, җаваплылык, игелеклелек һәм аңлау хисен үстерүгә юнәлдерелгән очрашулар, чаралар үткәрелүе билгеләп үтелде.

Күптән түгел авылга күчкән кешеләр авыл Советының аерым контролендә һәм игътибар үзәгендә. Шулай ук буш йортлар авыл җирлеге Советы депутатларына, шулай ук янәшәдәге күршеләргә беркетелде

Терроризмны һәм экстремизмны профилактикалау мәсьәләләре буенча ведомствоара эшче төркем составына үзгәрешләр кертү турында комиссия секретаре Ольга Заглядова сөйләде.

Кадрлар үзгәрешләренә бәйле рәвештә, Салават Сәгъдетдиновны составтан чыгарырга һәм әлеге төркем составына Чистай районы буенча Эчке эшләр бүлеге полиция начальнигы урынбасары (оператив эш буенча) Җәмил Әхмәтҗановны алып барырга карар кылынды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: