Ни өчен күчемсез милекне рәсмиләштергәндә дәүләт пошлинасын вакытында түләргә кирәк

2022 елның 9 августы, сишәмбе

Татарстан Росреестрына гражданнардан даими рәвештә мөрәҗәгатьләр килә, алар: Күчемсез милеккә хокукларны рәсмиләштерү өчен документлар ни өчен бирелгән, ә теркәү органында аларны хәтта карап та карамаганнар.

Сәбәпләре кире кайтару өчен документлар башка карау булырга мөмкин төрле. Әмма еш очрашучыларның берсе-дәүләт пошлинасын вакытында түләмәү.
Хокукны дәүләт теркәвенә алу өчен законнарда дәүләт пошлинасын түләү зарурилыгы каралган, аның күләме РФ Салым кодексы белән билгеләнгән.

Татарстан Росреестры эксперты Энҗе Мөхәммәтгалиева аңлатканча, дәүләт пошлинасын милек хокукын теркәүгә гариза һәм документлар тапшырганнан соң да түләргә мөмкин. Әгәр дә дәүләт һәм муниципаль түләүләр турындагы дәүләт мәгълүмат системасында дәүләт регистраторы тарафыннан карап тикшерүгә документлар кабул ителгән вакытта дәүләт пошлинасын түләү турында мәгълүмат булмаса, аны түләү турында квитанция гариза бирүче тарафыннан тапшырылмаса, аны тапшырганнан соң 5 эш көне узгач, документлар пакеты гариза бирүчегә карап тикшерелмичә генә кире кайтарылырга тиеш. Күрсәтелгән тәртип дәүләт пошлинасы тулы күләмдә түләнмәгән очракларга да кагыла.
Шулай ук шуны истә тотарга кирәк: әгәр мөрәҗәгать итүче дәүләт пошлинасын түләсә, ләкин документлар инде кире кайтарылган булса, исәпкә алу-теркәү гамәлләрен дәвам итү өчен, документларны яңадан тапшырырга кирәк булачак.

Әгәр мөрәҗәгать итүче, киресенчә, дәүләт пошлинасын законда каралганга караганда күбрәк түләсә, артык сумма кире кайтарылырга тиеш.

Артык түләнгән пошлинаны кире кайтару өчен нигез-түләүченең яки аның вәкиленең ышаныч кәгазе буенча гаризасы. Кире кайтару турындагы гаризага, әгәр пошлина тулы күләмдә кире кайтарылырга тиеш булса, чын түләү документларын беркетергә кирәк. Әгәр ул өлешчә кире кайтарылырга тиеш-түләү документларының күчермәләре.

Дәүләт регистраторы тарафыннан дәүләт теркәвенә алынудан баш тарту турында Карар кабул ителгән очракта, кире кайтаруга яки туктатуга юл куймаска кирәк.(дәүләт пошлинасының түләнгән суммасы кире кайтарылмый, ә хокукны теркәүне туктату турында гариза биргәндә мөрәҗәгать итүче түләнгән сумманың яртысын кире кайтарырга яисә аны өч ел дәвамында хокукларны дәүләт теркәвенә алу өчен мөрәҗәгать иткәндә кулланырга мөмкин.

Дәүләт пошлинасы күләмен киметергә мөмкин, әгәр дә документларны электрон рәвештә тапшырырга. Шул ук вакытта күрсәтелгән өстенлектән физик затлар гына файдалана ала. Юридик затларга әлеге норма кагылмый. Әйтик, физик затлар өчен милек хокукын, әйтик, фатирны теркәгән өчен дәүләт пошлинасы күләме 2000 сум урынына 1400 сум тәшкил итәчәк.
Татарстан Росреестрында шулай ук 2021 елдан күчемсез милек объектларына элек килеп туган хокукларны (31.01.1998 елга кадәр теркәлгән хокукларны) теркәгән өчен дәүләт пошлинасы түләнми, дип искә төшерәләр.

Игътибарга
Дәүләт пошлинасы буенча барлык кирәкле мәгълүмат Росреестрның рәсми сайтында урнаштырылган rosreestr.tatarstan.ru бүлектә - гражданнар һәм оешмалар өчен-дәүләт пошлинасы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: