Чистайда су экомаршрутын ачтылар

2022 елның 9 августы, сишәмбе

Балалар Прости елгасы буенча катамараннарда экологик маршрутны сынап карадылар.

«Камалия»ял итү-үстерү үзәгендә тәрбияләнүчеләр җирле пейзажларны, ишкәк ишү буенча үз көчләрен сынап карый алдылар.

Малайлар өчен «J-get+» проектында катнашучылар Просто елгасы буенча салынган су экологик маршрутын сынап карадылар. Катамараннарда бергәләп «Камалия» балалар-яшүсмерләр үзәге, туризм бүлеге һәм «Чиста болыннар»табигать тыюлыгы оештырдылар.

– Безнең табигать тыюлыгында төрле экологик сукмаклар һәм маршрутлар бар. Шуларның берсе, су юлы, Прости елгасы буйлап уза. Нәкъ менә аны балалар, күпертелгән катамараннарда йөзеп сынап карадылар да инде. Малайлар күңел ачулары белән хәрәкәт иттеләр. Табигатьтә мондый актив ялның үзенчәлеге шунда ки, йөзү вакытында балалар әле искиткеч флора һәм фауна дөньясы белән таныштылар. Әгәр юлда нинди дә булса Кызыл Китаплы хайваннар, кош-корт яки үсемлекләр очраса, мин алар турында, Һичшиксез, сөйләдем. Ә бездә тыюлыкта ак койрыклы бөркетне дә, кыр айларын да, ак кувшинкаларны да очратырга була. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, йөзү тыюлыкның барлык кагыйдәләре буенча оештырылган, – дип аңлатты «Чиста болыннар» дәүләт табигать тыюлыгы җитәкчесе Максим Улыбин.

Маршрутның озынлыгы 5-10 километр тәшкил итте, шул исәптән бер тукталышны да кертеп, ял итү, тәмләтү өчен. Яшь туристлар Четырчы авылыннан ерак түгел урнашкан «Яшел яр» базасыннан старт алды һәм Булдырьга кадәр барды. Йөзү башланганчы балаларга суда куркынычсызлык кагыйдәләре турында искә төшерделәр, аларга коткару жилетлары киделәр һәм ике командага бүлделәр, алар составында икешәр олы кеше, шул исәптән ГТХМ хезмәткәре дә бар иде.

Йөзүдә катнашучылар маршрутны узганнан соң, без моторлы көймәләрдән күзәттек, анда алар белән параллель рәвештә йөрдек. Берничә метр эчендә балаларның бу гадәти булмаган сәяхәткә ничек әзерләнүләре күренә һәм ишетелә. «Тапкыр, ике, өч» исәбенә алар дәртле көлкеләр белән ишетте, ә яллар вакытында җырлар җырлады һәм хәтта безнең сорауларга да җавап бирергә өлгерде!

- Тотрыклы йөзәбез, темпны сакларга тырышабыз, командада эшлибез. Грести алай ук авыр түгел, чөнки без барыбыз да бергә эшлибез. Иң мөһиме-ритмны тоту, бердәм булу. Әйләнә-тирәдә матур табигать,саф һава. Бу су сәяхәте бик мавыктыргыч һәм физик форма өчен файдалы, - дип тәэсирләре белән уртаклашты спортчыларның берсе Артур Гуськов.

– Миңа бик ошый, рухи көч ала! Күңелле, күңелле һәм файдалы! - команда буенча иптәше Марсель Марясов та өстәде.

Балалар Ике катамаранда йөзделәр, юлда бер-берсен көттеләр, булыштылар. «Камалия» республика үзәге җитәкчесе Радик Вафин сөйләвенчә, катамараннар элек проект кысаларында грант акчаларына сатып алынган.

– Без бу көнне бик озак көттек, чөнки безнең ял итү-үсеш үзәгендә Тормышка ашырыла торган «J-get+» проектының бер юнәлеше – походлар. Шунысы куанычлы, без өч оешма коллаборациясен булдыра алдык һәм нәкъ менә шундый масштаблы сплав ясадык, шул рәвешле әлеге экологик маршрутны ачып җибәрдек. Биредә су тыныч, агым да көчле түгел. Малайларның күбесе беренче тапкыр кулларында күңел тотты, моңа экстремаль утырды, йөзү чарасы дип әйтергә була, һәм алар курку кичерде. Алар барысы да үз тормышларында беренче тапкыр елга буйлап йөзә. Һәр яшь өчен батырлыкның үз үлчәүләре бар, бу егетләр өчен мондый батырлык нәкъ шундый, – дип билгеләп үтте Радик Вафин.

Бу «Чиста болыннар» тыюлыгында булган бердәнбер маршрут түгел, шулай ук җәяүле экологик сукмаклар да бар. Гомумән, безнең якларның табигате төрле һәм экологик яктан агартылырга яратучыларга буш вакытларын файдалы итеп үткәрергә ярдәм итә.

Оештыручылар актив туризмның мондый төре чистайлылар һәм шәһәр кунаклары арасында популяр һәм перспективалы булыр дип өметләнә.

Барлык катнашучылар да канәгать калдылар һәм бик күп уңай эмоцияләр алдылар.

Белешмә

«Чиста болыннар» региональ әһәмияттәге дәүләт табигый заказнигы эталонлы асылмалы комплексларны, су-сазлы җирләрне, үсемлекләр һәм хайваннар организмнары генофондын саклау, биоресурсларны торгызу һәм яңадан торгызу, Идел-Кама төбәгенең уңай экологик балансын саклау максатыннан 2001 елда булдырылган. Аның территориясе Чистай районы акваториясендә киң системалы Чишмә һәм Прость елгаларының бер өлешен үз эченә ала.

Заказникның мәйданы-14201,53 га, аның территориясендә 7 төр җир-су хайваннары һәм 5 төр катнашучылар яши. Ояда 116 төр кош исәпкә алынган. 80 – пролетта. Флорда 320гә якын югары кан тамырлары үсемлекләре бар. Тыюлык территориясендә аучылык-промысел хайваннарыннан 12 төр яши.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: