Шәхси эшмәкәр өчен эшмәкәрлек эшчәнлеген башлау һәм тәмамлау буенча кыскача навигатор.

2021 елның 11 ноябре, пәнҗешәмбе

Россия Федерациясе Граждан кодексының 23 статьясындагы 1 пункты нигезендә граждан, индивидуаль эшкуар буларак дәүләт теркәвенә алынганнан соң, юридик зат оештырмыйча гына, эшкуарлык эшчәнлеге белән шөгыльләнергә хокуклы.

Шуны истә тотарга кирәк, гражданны индивидуаль эшкуар сыйфатында дәүләт теркәве аңа күрсәтелгән статуска бәйле хокуклардан һәм гарантияләрдән файдалану мөмкинлеген генә биреп калмыйча, аларга тиешле вазифалар һәм хәвеф-хәтәрләрдән, шул исәптән мондый эшчәнлек алып бару кагыйдәләрен үтәү, салым салу, Россия Федерациясенең бюджеттан тыш дәүләт фондларына (РПФ һәм ММИФ) иминият взносларын түләү буенча бурычларны да үз өстенә алуны күздә тота.

Шәхси эшмәкәрнең бюджеттан тыш дәүләт фондларына иминият взносларын түләү индивидуаль эшкуар статусын алган мизгелдән һәм ЕГРИПТАН (шәхси эшкуарларның бердәм дәүләт реестрыннан) төшереп калдырылганчы, эшмәкәрлек эшчәнлеге алып барылу-булмауга карамастан, физик зат эшчәнлеге туктатылуга бәйле рәвештә башкарыла.

Эшчәнлекнең башлануын һәм тәмамлануын дәүләт теркәвенә алу процедурасы гариза бирү характерына ия, ягъни теркәү органына тиешле гариза бирүне таләп итә.

Игътибар итегез! Электрон документлар, шул исәптән КФҮ һәм нотариус аша дәүләт теркәвенә алу өчен документлар җибәргәндә дәүләт пошлинасын түләргә кирәкми.
Россия Федераль салым хезмәте сайтында www.nalog.gov.ru аның ярдәмендә теркәлү турында гариза тутырырга, шул исәптән ОКВЭД сайларга, шулай ук махсус салым режимы сайларга һәм моның өчен гариза тутырырга мөмкин.

Гариза рәсмиләштергәндә гариза бирүченең электрон имзасы булуы таләп ителми.

Мөрәҗәгать итүченең көчәйтелгән квалификацияле электрон култамгасы булган очракта, сервис тутырылган гариза һәм теркәү өчен кирәкле башка документларны электрон рәвештә теркәү органына җибәрү мөмкинлеге бирә. Шул ук вакытта гариза бирүче теркәү буенча дәүләт хезмәте күрсәтелгәннән соң, теркәлү нәтиҗәләре буенча документларны теләсә кайсы вакытта күчереп ала алачак.

Хәзерге вакытта шәхси эшмәкәр сыйфатында физик затны шәхси эшмәкәр ЛК шәхси эшмәкәрнең мобиль кушымтасы ярдәмендә дәүләт теркәве функциясе аша теркәү функциясе эшли башлады.

Кушымтаны Россия Федераль салым хезмәте сайтында урнаштырылган QR-кодлар ярдәмендә үз кесә телефонына урнаштырырга мөмкин www.nalog.gov.ru " сервислар/ЮРЛАРНЫ һәм шәхси эшмәкәрләрне дәүләт теркәвенә алу / шәхси эшмәкәрләр/Баннер: Яңа! Шәхси эшмәкәрне мобиль кушымтада теркәү»дигән темага семинар узды.

Шәхси эшмәкәр ЛК мобиль кушымтасында физик затка теркәлү өчен гариза тутырырга, үзен (селфи), шулай ук паспортның икенче һәм өченче битләрен (фотосурәт һәм паспорт мәгълүматлары белән) фотога төшерергә, 800 сум күләмендә дәүләт пошлинасын түләргә кирәк. Бер үк вакытта Салым салуның гадиләштерелгән системасына күчү турында хәбәрнамә тутырырга мөмкин.

Шәхси эшмәкәр сыйфатында теркәлүне тәмамлау өчен яшәү урыны буенча теркәү органына паспорт белән шәхсән килергә кирәк.

«Юлларны һәм шәхси эшмәкәрләрне дәүләт теркәвенә алу» сервисы сайтында урнаштырылган сервис ярдәмендә шулай ук шәхси эшмәкәрне ликвидацияләүнең барлык этапларын да узарга мөмкин.

Физик зат хосусый эшмәкәр сыйфатында эшчәнлекне туктату турында Карар кабул иткән очракта, Россия Федераль салым хезмәтенең 31.08.2020 N ЕД-7-14/617 боерыгы белән расланган Р26001 формасы буенча гариза бирергә кирәк.

Күрсәтелгән гариза теркәүче (салым) органга тапшырылырга мөмкин:

- игълан ителгән кыйммәтле почта белән (бу очракта гариза бирүченең гаризасына имза нотариаль рәвештә раслана һәм 160 сум күләмендә дәүләт пошлинасы түләнә);

- турыдан-туры (бу очракта 160 сум күләмендә дәүләт пошлинасын түләү таләп ителә);

- дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәге аша (гаризада гариза бирүченең нотариаль таныклыгы кирәкми һәм дәүләт пошлинасын түләү таләп ителми);

- гариза бирүченең көчәйтелгән квалификацияле электрон имзасы белән имзаланган электрон документлар рәвешендә (гаризада гариза бирүченең нотариаль таныклыгы кирәкми һәм дәүләт пошлинасын түләү таләп ителми).

Бу гамәлләрне кабул итмичә, эшмәкәр шәхси эшмәкәр статусын саклап кала һәм әлеге иминият взносларын түләргә тиеш.

Татарстан Республикасында Федераль салым хезмәтенең 18 нче районара инспекциясе (420054, Казан шәһәре, Владимир Кулагин ур., 1 нче йорт) теркәүче (салым) орган булып тора.

Белү мөһим. Ирекле ликвидацияләүдән тыш, индивидуаль эшкуар гамәлдәге дип танылырга һәм түбәндәге очракларда теркәүче (салым) орган карары буенча ЕГРИП төшереп калдырылырга мөмкин:

- патент гамәлдә булган көннән соң 15 ай узгач, хосусый эшмәкәр соңгы 15 ай эчендә Россия Федерациясенең Салымнар һәм җыемнар турындагы законнарында каралган исәп-хисап документларын, исәп-хисап документларын тапшырмаган.;

- шәхси эшмәкәр Россия Федерациясенең Салымнар һәм җыемнар турындагы законнары нигезендә недоимка һәм бурычка ия.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, ЕГРИПТАН төшереп калдырылганнан соң өч ел эчендә физик зат шәхси эшмәкәр сыйфатында кабат теркәлә алмый.

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча Идарәсе гамәлдәге шәхси эшмәкәрләргә салым хисаплылыгын салым органнарына үз вакытында тапшырырга һәм алар гамәлдә түгел дип танылырга мөмкин шартлар барлыкка килүгә юл куймаска киңәш итә. Эшмәкәрлек эшчәнлеге фактта тәмамланганда, мөстәкыйль рәвештә һәм шәхси эшкуар буларак эшчәнлекне туктату турында оператив рәвештә гариза тапшырырга кирәк. Югыйсә эшмәкәр салым хисаплылыгын һәм иминият взносларын фиксацияләнгән күләмдә түләү бурычын үти.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: