Административ комиссиянең чираттагы утырышы узды.

2021 елның 25 октябре, дүшәмбе

Бүген, 2021 елның 25 октябрендә, Чистай муниципаль районы башлыгының беренче урынбасары Константин Валентин улы Иванов административ комиссиянең чираттагы утырышын үткәрде.

Утырышта 19 беркетмә каралды:

- "Җирлекләр һәм шәһәр округлары территорияләрен төзекләндерүнең муниципаль кагыйдәләрен, калдыклар белән эш итү кагыйдәләрен бозу" - 3.6 маддәсе буенча 11 беркетмә;

- "ТСНЫ яшелләндерелгән территорияләрдә, балалар һәм спорт мәйданчыкларында, хайваннарны йөртү өчен мәйданчыкларда, шулай ук йорт яны территориясендә урнашкан хуҗалык мәйданчыкларында урнаштыру" - 8 беркетмә .

Еш административ хокук бозуларга бәйле рәвештә, Административ хокук бозулар турында Татарстан Республикасы Кодексының 3.6 статьясында һәм 3.17 статьясында каралган эшне башкару өчен җаваплылык Административ хокук бозуларны профилактикалау зарурлыгы туды. Татарстан Республикасы Чистай муниципаль районы административ комиссиясе хәбәр итә, Административ хокук бозулар турында Татарстан Республикасы Кодексының 3.6 статьясы нигезендә җирлекләр һәм шәһәр округлары территорияләрен төзекләндерү буенча муниципаль кагыйдәләрне бозу, әлеге Кодексның 3.17 статьясында каралган очраклардан тыш, калдыклар белән эш итү буенча муниципаль кагыйдәләрне кисәтүгә яки гражданнарга ике меңнән өч мең биш йөз сумга кадәр күләмдә административ штраф салуга китерә; вазифаи затлар - унбиш мең сумнан утыз мең сумга кадәр; юридик затларга-ике йөз меңнән биш йөз мең сумга кадәр.

Ел дәвамында кабат кылган шул ук гамәлләр гражданнарга өч мең биш йөз сумнан биш мең сумга кадәр; вазыйфаи затларга-утыз меңнән илле мең сумга кадәр административ штраф салуга китерә; юридик затларга - биш йөз меңнән бер миллион сумга кадәр, шулай ук административ хокук бозулар турында Татарстан Республикасы Кодексының 3.17 статьясы нигезендә торак пункт чикләрендә (үлән үсемлекләре белән шөгыльләнгән газоннарны, чәчәкләрне һәм башка территорияләрне кертеп), балалар һәм спорт мәйданчыкларында, хайваннарны йөртү өчен мәйданчыкларда, шулай ук йорт яны территориясендәге хуҗалык мәйданчыкларында транспорт чараларын урнаштыру Административ хокук бозулар салуга китерә гражданнарга ике меңнән өч мең биш йөз сумга кадәр штраф салу; вазыйфаи затларга-биш меңнән егерме мең сумга кадәр; юридик затларга - илле меңнән йөз мең сумга кадәр.

Искәрмә. Әлеге статьяның нигезләмәләре юридик затларның һәм гражданнарның хокукка каршы гамәлләрне булдырмау, авария, табигый бәла-казалар, башка гадәттән тыш хәлләр нәтиҗәләрен булдырмау һәм бетерүгә, янгыннарны сүндерү, гражданнарның иминлеген тәэмин итүгә яки халыкның яшәешен тәэмин итү объектларының эшләвенә бәйле кичектергесез эшләр башкаруга, оборона чараларын (шул исәптән гражданнар оборонасы һәм мобилизациясе буенча чараларны) үтәүгә, гражданнарны дәүләтнең оборона сәләте һәм куркынычсызлыгы, җәмәгать тәртибен һәм җәмәгать куркынычсызлыгын саклау, гражданнарны коткару, аларның тормышына яки сәламәтлегенә куркынычны бетерү.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: