Эшлекле сишәмбе

2021 елның 21 сентябре, сишәмбе

Чистай муниципалитетында аппарат киңәшмәсенең төп темалары-АПКДАГЫ эшләрнең торышы,коронавируска каршы вакцинация, юллардагы хәлләр һәм атнага оператив хәлләр.

Муниципаль район башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов аны онлайн-режимда үткәрде.

Соңгы культураларны җыю дәвам итә

Агросәнәгать комплексында эшләрнең торышы турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Район кырларында соңгы культураларны, аерым алганда, ашлык кукурузын, көнбагышны, сояны җыю дәвам итә. Җитенне урып-җыю төгәлләнде. 8 мең тонна җитен суктырылган, уртача уңыш гектардан 13 центнер тәшкил итә. Быел әлеге культурага базарда ихтыяҗ зур булуы билгеләп үтелде. Шуңа бәйле рәвештә киләсе елга аның чәчүлекләрен арттыру планлаштырыла.

Хуҗалыкларда силос өчен кукуруз җыю төгәлләнеп килә. Тулаем алганда, печән, сенаж һәм силос, фаразлар буенча, терлекләрне уңышлы кышлату өчен җитәрлек әзерләнәчәк.

Туфракны төп эшкәртү эшләре дәвам итә, бүгенге көндә фаразланган мәйданнарның 85 проценты эшкәртелгән.

Атна эчендә тулаем савым 448 тонна тәшкил итте, 441 тонна сатылган. Сатуның уртача бәясе-24 сум 82 тиен. Бер сыердан уртача савым 13,8 килограмм тәшкил итте.

Җәяүлеләр катнашында юл-транспорт һәлакәтләре саны артуы билгеләнде

Атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Җинаятьләр турында барлыгы 9 хәбәр килде. Сводкада-6 урлау, алдакчылыкка омтылу, ришвәт бирү, элек административ җәзага тартылган зат тарафыннан юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозу очраклары буенча. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 195 кеше тоткарланган, исерек килеш транспорт чарасы белән идарә иткән өчен – 3. 17 ЮТҺ булды. Үлем белән тәмамланган җәяүлене бәрдергән.

Җәяүлеләр катнашында юл-транспорт һәлакәтләре саны арту сәбәпле, Эдуард Рөстәм улы ЮХИДИ һәм ММЧ вәкилләренә җәяүлеләр катнашында юл-транспорт һәлакәтләрен профилактикалау эшен көчәйтергә кушты.

Соңыннан Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин вакытлыча йогышлы госпиталь эше, коронавирус һәм гриппка каршы вакцинацияләрнең барышы турында сөйләде. Район башкарма комитеты җитәкчесе шәһәр һәм район предприятиеләре җитәкчеләрен һәм коллективларын әлеге мәсьәләгә аңлы карарга һәм һәр оешмада 80нән дә ким булмаган вакцинация процентын тәэмин итәргә чакырды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: