Эсселектән ничек сакланырга?

2021 елның 7 июле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе билгеләп үткәнчә, республика территориясендә елның шушы чоры өчен аномаль эссе һава торышы урнашты.

Шул ук вакытта, ачык җирлектә дә, биналарда да югары температура кешеләрнең, беренче чиратта өлкәннәрнең һәм балаларның сәламәтлеге торышына тискәре йогынты ясарга мөмкин. Бу хроник авыруларның кискенләшүенә, ә кайбер очракларда организмның черегүенә һәм сәламәтлекнең кискен начарлануына китерергә мөмкин.

Әлеге нәтиҗәләрне булдырмас өчен, кайбер гади, әмма нәтиҗәле профилактик чараларны үтәү киңәш ителә:

1. Урамда булуны чикләргә, физик йөкләнешне минимумга кадәр киметергә.

2. Бинада булганда аларны җилләтергә - форточка, тәрәзәләрне ачарга, мөмкин булганча вентиляторларны (идән, өстәл) яки кондиционерларны өстәмә рәвештә кертергә кирәк.

3. Урамга чыкканда якты төстәге табигый тукымалардан җиңел кием кию мәслихәт, кием капкасы тугымасын өчен, урамда баш киеменнән (җәйге эшләпә, панама, яулык һ.б.), кояштан саклаучы күзлек, зонтиклардан Файдаланырга кирәк.

4. Эссе һавада энергиягә ихтыяҗ кими, шуңа күрә җәй көне организмга калорияле азык кирәк. Кызу чорда майлы ризыктан баш тартырга, ә ит куллануны минимумга җиткерергә кирәк, иң яхшысы-аны балык яки диңгез продуктлары белән алыштырырга кирәк. Ысланган, кыздырылган, тиз бозыла торган азык-төлек продуктлары санын киметүне күздә тотарга кирәк.

Көннең иң эссе вакытында, аларны иртә һәм кичкә күчерергә кирәк. Аш-су әзерләү һәм саклау буенча гигиена һәм технологик таләпләрне аеруча катгый үтәргә кирәк.

5. Организмны зарарсызландыруны кисәтү максатларында күп санда сыеклык: чәй, минераль су, морс, түбән эчтәлеге булган сөт-әчесле эчемлекләр, коры җиләк-җимеш, витаминлы эчемлекләр, газлы эчемлекләр һәм шикәр микъдары югары булган сыеклыклар, энергетика һәм алкоголь эчемлекләре кулланмыйча гына кулланырга киңәш ителә.

Эчәргә яраклы режимны үтәү өчен тәүлегенә 1,5-2 литр сыеклык эчәргә кирәк. Шуның белән бергә шуны истә тотарга кирәк: суны куллану күләмен арттыру бөер һәм йөрәк-кан тамырлары системасы авырулары булган кешеләргә тормый.

6. Иммунитетны саклау өчен җиләк-җимеш һәм яшелчә куллану киңәш ителә.

7. Көн дәвамында киңәш ителә мөмкинлеге буенча кабул итәргә душ белән прохладной су.

8. Сәфәр шәхси һәм җәмәгать транспортында кирәк чикләргә яки планлаштырырга, аларны иртәнге яки кичке вакытта, кайчан эсселек кими.

9. Кибетләр, кинотеатрлар һәм гражданнар күпләп җыела торган башка объектларда булганда, һаваны кондиционерлаштыру тәэмин ителгән урыннарга өстенлек бирергә кирәк.

10. Ачык һавада коенуны һәм су процедураларын, әлеге максатлар өчен бүлеп бирелгән һәм җиһазландырылган урыннарда гына, су коенуны оештыру кагыйдәләрен үтәп, үткәрергә кирәк.

Үзегезне һәм якыннарыгызны саклагыз һәм сәламәт булыгыз!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: