Сак булыгыз: телефон мошенниклары!

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Көн саен диярлек полициягә мошенниклык гамәлләреннән зыян күргән гражданнар мөрәҗәгать итә. Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлегенең кизү частендә ел башыннан бирле 29 мошенниклык факты һәм банк карталарыннан шул кадәр күләмдә урлау очрагы теркәлгән.

Аферистлар арасында иң популяр мошенниклык схемасы - "банк хезмәткәре"ннән шалтырату. Ул "кисәтә", кемдер омтыла төшерергә акча сезнең банк счеты. Шул ук вакытта мошенниклар еш кына сезне исемегез буенча атыйлар һәм бу ышаныч уята. Теләсә кайсы очракта бу факт сезне "банк хезмәткәренә" хәбәр итү өчен, картаның кире ягында өч сан һәм раслау коды белән бәйләргә тиеш түгел. Югыйсә, сезнең счеттан акча төгәл салачаклар.

"Банк хезмәткәре", янәсе, санкцияләнмәгән омтылыштан сезнең счеттан акча күчерүне" кисәтергә " мөмкин түгел. Ул хәбәр итә ала һәм турында сомнительной транзакции буенча нинди дә булса сатып алу, аны Сез дә кылган. Булдырмас өчен "проблемалар" сезне сорыйлар дип атарга номеры карта һәм пароль. Шулай ук мошенниклар тәкъдим итә ала, Сезгә килергә банкомату һәм үтәргә, аларны инструкция. Бу очракта сез үз кулыгыз белән үз акчагызны аферистлар хисабына күчерәсез.

Ялган банк хезмәткәрләре, янәсе, сезгә рәсмиләштерелгән кредит турында хәбәр итә ала. Өчен аннулировать кредит, мошенниклар сорый переоцорить кредит тагын бер тапкыр үзен. Онытмагыз, Әгәр сез кредит рәсмиләштерәсез икән,Сез дә булачаксыз түләргә.

Кагыйдә буларак, алар корбанны куркытырга, аңа исләренә төшермәскә тырышалар, шуңа күрә аны ашыгалар һәм акча алганчы аның белән өзлексез сөйләшү алып баралар.

Түгел эләгү бу крючок, беркемгә дә сообщайте серсүзләр, карта реквизитлары, ПИН һәм CVV кодлар, шулай ук турында мәгълүмат счетлары финанс оешмасы. Шунысы мөһим, бер генә оешма да, банкны да кертеп, бу мәгълүматларны таләп итәргә хокуклы түгел. Хәтта әгәр дә Сез 100% ышана, сез аралашасыз белән чын банк хезмәткәре.

Интернет-кибетләр аеруча популяр. Алар сайтлар аша да, социаль челтәр аша да саталар.

Тик челтәрдәге тауарларны сатып алганда, алдакчыларга эләгеп булуын аек аңларга кирәк. Шулай итеп, интернет-кибетләрдән файдаланыгыз. Шул ук вакытта сайт адресына игътибар белән карарга да онытмыйбыз. Кайчагында мошенниклар аны "клон"ясый. Ул, мәсәлән, бер хәреф яки символ белән аерылырга мөмкин. Тышкы сайт, шулай ук, мөмкин дәрәҗәсендә рәсми

Сатучыга сатып алына торган товар өчен акчаны шунда ук күчерергә кирәкми. Алдан түләп куярга, ә калган акчаны алганнан соң күчерергә була. Шулай ук интернет-кибетне һәм товар сатучы тарихын яхшы өйрәнергә кирәк.

Булырга корбаны мошенников була һәм продавая үзләренә сайтларда бушлай игъланнар. Анда сезне «потенциаль сатып алучылар»дип атыйлар. Кагыйдә буларак, җинаятьче сатучыга шалтырата һәм игълан ителгән тауарны сатып алырга теләвен әйтә. Тик шунда ук хәзер сезгә килү һәм түләү мөмкинлеге юк, дип хәбәр итә. Мошенник товар өчен аванс кертергә тәкъдим итә һәм моның өчен аңа сезнең банк картасының номеры һәм CVV-код күрсәтелгән, аның әйләнештәге ягында яки СМС коды дип атауны сорый. Бу үтенечләрне үтәп, сез акча алмассыз, киресенчә, алардан колак кагыгыз.

Шуны истә тотарга кирәк, акча күчерү өчен Сезнең картасын гына кирәк, аның номеры. Тапшырырга кемгә дә булса CVV-код яки кодлар килгән СМС ярамый, бернинди хәл.

Инде шактый озак вакытлар гражданнар ялган "брокерам"га ышана. Моның сәбәбе-тиз һәм күп акча эшләү. Ул иске дөнья кебек һәм алдакчылар алардан шулай ук файдалана. Алар интернетта матур сайтлар тудыра яки үз корбаннарына биржада уйнаудан зур табыш тәкъдим итеп шалтырата, моның өчен билгеле бер счетка акча кертергә яки үз компьютерыңа, смартфонга билгеле бер программа билгеләргә генә кирәк.

Исегездә тотыгыз, дип аталырга брокером яки биржей кирәк, тиешле юридик статусы һәм керү билгеле бер исемлеге, аны табарга була Россия Үзәк Банкының рәсми сайтында. Шул ук чит ил брокер яки биржасы ала лицензия нче регулятора үз ил. Әмма, уйнаганда ук өйрәнә кагыйдәләре буенча башка дәүләт, шанс кире кайтарырга очракта, үз акчаларын кире тагын да аз ихтималы бар.

Перечисляя акча хисабына сомнительных оешмалар, сез беркайчан да вернете. Ә үз компьютерыгызга ерактан торып керү программасын урнаштырып, җинаятьчеләргә банктагы шәхси кабинетыгызга керү мөмкинлеге бирәсез.

Еш кына, мошенниклар туганлык хисләрен бирә - әти яки әнисе, һичшиксез, үз баласына ярдәм итәчәк. Кагыйдә буларак, сезгә билгесез телефон номерыннан шалтыраталар, янәсе үткәргечнең икенче азагында туганы дулкынланган тавыш белән полиция хезмәткәрләре тарафыннан тоткарлануын һәм теге яки бу җинаять кылуда гаепләнүен хәбәр итә. Проблеманы хәл итү өчен, сездән ашыгыч рәвештә акча күчерүне сорыйлар. Мошенниклар корбанны куркытырга тырыша, аңа искә төшермәс өчен ашыкмый.

Әгәр сезгә кыңгырау килсә, сөйләшүегезне туктатыгыз һәм үзегез дә шалтыратыгыз. Мөгаен, аның белән барысы да яхшы, ә сез аферист белән аралаштыгыз.

Әгәр дә сез мошенникларның корбаны булсагыз, шунда ук полициягә «02», «112» телефоннары яки Татарстан Эчке эшләр министрлыгының ышаныч телефоны(8 (843) 291-20-02) аша мөрәҗәгать итәргә кирәк. Оператив мөрәҗәгать итү аркасында, сезнең акча һәм милекне кире кайтару мөмкинлеге барлыкка киләчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: