КОРРУПЦИОН ХОКУК БОЗУЛАР ТӨРЛӘРЕ

2021 елның 19 гыйнвары, сишәмбе

Коррупциячел хокук бозуларны классификацияләү “Татарстан Республикасында коррупциягә каршы тору турында " Татарстан Республикасы Законында бирелә”

Дисциплинар коррупцион җинаятьләр-коррупция билгеләре булган һәм җинаять яки административ хокук бозулар булмаган, алар өчен дисциплинар җаваплылык билгеләнгән җинаятьләр.

Коррупция билгеләре булган һәм административ җаваплылык каралган хокук бозулар булмаган Административ хокук бозулар.

Коррупция җинаятьләре - «Татарстан Республикасында коррупциягә каршы тору турында»Татарстан Республикасы Законының 1 статьясындагы 1 пунктында каралган коррупция билгеләре булган Россия Федерациясе Җинаять кодексының тиешле статьяларында каралган Иҗтимагый куркыныч гамәлләр өчен гаепле.

Коррупцион җинаятьләр белән бәйле җинаятьләр-Россия Федерациясе Җинаять кодексының статьяларында каралган, коррупцион җинаятьләр кылуда гаепле дип танылган затлар белән бергә кылынган теләсә нинди иҗтимагый куркыныч гамәлләр.

(«Татарстан Республикасында коррупциягә каршы тору турында»Татарстан Республикасы Законының 5 статьясындагы 2 өлеше).

Төп коррупцион җинаятьләргә, җинаять җәзасы бирелә торган гамәлләрнең шундый төрләре кертелергә мөмкин:

ришвәт алу һәм бирү;

хезмәт ялганы.

Коррупциячел җинаятьләр төшенчәсенең киң әһәмиятлелегендә, әлеге характердагы җинаять җаваплылыгына тартылучы гамәлләр исәбенә кертергә мөмкин:
законлы эшмәкәрлек яки башка эшчәнлеккә каршылык күрсәтү;
эшмәкәрлек эшчәнлегендә законсыз катнашу;
җир белән законсыз килешүләрне теркәү; ришвәт провокациясе яки коммерция сатып алу.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: