Чистай администрациясе хезмәткәрләре коронавирус инфекциясеннән вакцина ясадылар

2021 елның 13 гыйнвары, чәршәмбе

Бүгенге көндә 20 чистайлы ике вакцина компоненты белән прививка ясаттылар.

Бүген шәһәр сырхауханәсендә Башкарма комитет, Чистай районы Советы хезмәткәрләре Covid-19дан вакциналар ясадылар.

Вакцинаның беренче компонентын кертер алдыннан алар барысы да анкеталаштыру уздылар, вакцинацияне үткәрү өчен мәгълүмати ирекле ризалык формасын тутырдылар. Прививка ясарга теләүчеләрне табиб карап чыкты: температураны, йөрәк кыскарту ешлыгын, кан басымын, кан сатурациясен үлчәде.

Хәер, хәзер коронавирус инфекциясеннән вакцина ясатыр алдыннан Covid-19га тест таләп ителмәсә дә, медицина хезмәткәрләре вакциналаштырырга карар кылган кешеләрдә экспресс-тест үткәрделәр.

Covid тан килгән прививкалар арасында-19 Чистай районы башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов.

- Дөньяда мондый тенденция күзәтелә, бу чир кешеләрне колачлый. Авыру йоктыручылар саны көннән-көн арта. Шуңа күрә без коллектив белән безнең районда беренчеләрдән булып коронавирустан прививка ясарга булдык. Без галимнәргә ышанабыз һәм Россия продуктының гамәлгә керүенә ышанабыз. Авырмас өчен, без бу адымга барабыз, – дип билгеләп үтте Эдуард Рөстәмович.

Бүген Чистай администрациясе хезмәткәрләре белән беррәттән риск төркемендә булган медицина хезмәткәрләре дә прививка ясаттылар. Иммунитет формалашсын өчен 21 көннән аларга икенче компонент кертеләчәк.

Шул ук вакытта Чистайда вакцинаның ике компонентын алучылар бар инде. Чистай РҮХнең сырхауханә эше буенча баш табиб урынбасары Елена Мишкина беренче тапкыр Covidтан-19дан декабрьдә үк прививка ясатты, ә гыйнвар башында аңа тагын бер вакцина ясадылар.

– Беренче прививкадан соң өченче көнгә җиңелчә авыру булды, температура 37дән югарырак күтәрелмәде. Әмма болар барысы да тыныч узды, нинди дә булса дару препаратларын кабул итүдән башка. 21 көннән соң икенче прививка ясаттылар. Нинди дә булса чит үзгәрешләр булмады. Чынлыкта прививка авыруга караганда яхшырак. Бу инфекция белән авыручыларга караганда прививка ярдәмендә антителаны алу яхшырак дип саныйм. Әмма мин вакцинаның ике компонентын алуыма карамастан, Роспотребнадзор тәкъдиме буенча, Мин куркынычсызлык чараларын үтәүне дәвам итәм: шәхси саклану чараларын йөртәм, еш кына кулларымны эшкәртәм һәм социаль дистанцияне үтәм, – дип сөйләде Елена Мишкина.

Бүгенге көндә Чистай районында 20 кеше вакцинаның ике компонентын алды, 20 кеше беренче компонент белән прививка ясатты һәм иртәгә икенче вакцинация узачак. Бүген берничә дистә кеше беренче компонентка ияләшкән.

Covid-19дан прививка ясарга теләүчеләр Чистай РҮХнең табиб-эпидемиологына 8(84342) 5-22-90 телефоны буенча мөрәҗәгать итә алалар

Шулай ук 8(84342) 5-10-03 телефоны буенча баш табиб урынбасарына да шалтыратырга мөмкин.

РҮХнең кайнар линия телефоны да эшли. Аның номеры 8(84342)5-07-89. Шалтыратулар эш көннәрендә 8:00 дән 17:00 гә кадәр кабул ителә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: