Рәхмәт сезгә, волонтерлар!

2020 елның 2 декабре, чәршәмбе

«Яшьләр үзәге» МБУ каршындагы «Тормыш» ирекле хәрәкәтенә ярдәм итү үзәге үз эшен 2010 елдан башлап тормышка ашыра. Шундый киң эш чорында оешма үзен уңай яктан күрсәтте һәм Чистай муниципаль районында яшәүчеләр арасында ихтыяҗ зур булды.

Хәзерге вакытта ЦДДДДА Чистай муниципаль районының төрле белем бирү учреждениеләреннән 30дан артык актив бала исәпләнә. Һәм үз-үзләрен шәхси һәм профессиональ яктан да тормышка ашыра алган 300дән артык хәрәкәт чыгарылышы бар. Волонтерлык эшчәнлеге барышында яшьләр Лидерлык һәм ораторлык осталыгы, командада эшли белү, социаль проектлау һәм коммуникацион күнекмәләр кебек шәхси компетенцияләр диапазонын үстерәләр. Шулай ук, Яшьләр авыр тормыш хәлендә булган, мөмкинлекләре чикләнгән, мөмкинлекләре чикләнгән, өлкән кешеләр һәм Бөек Ватан сугышы ветераннары белән эшли белүләрен үстерә һәм үстерә. Болар барысы да балаларга яшьтәшләре, ә киләчәктә эш бирүчеләр һәм хезмәттәшләр ягыннан ихтирамга ирешергә ярдәм итә.

Үзәк доброволецлары тарафыннан төрле юнәлешләр буенча эш алып барыла (социаль волонтерлык, мөмкинлекләре чикләнгән балаларга һәм дәүләт карамагында булган балаларга ярдәм итү, Җиңү волонтерлары).

«Тормыш» үзәге шәһәр һәм районның социаль учреждениеләре, «сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән балалар өчен 10 нчы Чистай мәктәбе», сәламәтлекләре чикләнгән балалар өчен Татар Ялтаны интернат-мәктәбе, «Бүләк» тернәкләндерү үзәге, Бөек Ватан сугышы ветераннары һәм тыл хезмәтчәннәре белән даими эш алып бара. Үзәк активистлары муниципаль, Республика һәм бөтенроссия акцияләрендә, конкурсларда һәм чараларда катнашалар. Берничә тапкыр укучылар «Татарстан доброволецы» конкурсы лауреатлары һәм җиңүчеләре, төрле дәрәҗәдәге Социаль проектлау грант конкурсларында җиңүчеләр булдылар.

Хәзерге вакытта «сабын драйвы» һәм «безне бәйләүче Музыка» дигән 2 грант проекты тормышка ашырылды. Шулай ук балалар һәм яшьләр өчен «Инсайт» телефоны буенча ашыгыч психологик ярдәм үзәге белән «Чәчәкле балачак»проектын тормышка ашыру буенча уртак эш алып барыла.

Ел саен Үзәк доброволецлары тарафыннан Бөек Ватан сугышы тарихын саклау һәм Җиңү көнен бәйрәм итү, өлкәннәр декадасы, инвалидлар декадасы, балаларны яклау көне, Халыкара ирекле ярдәмче (Волонтер) көне һ.б. чаралар оештырыла һәм үткәрелә. 2020 елда юл хәрәкәте иминлеге дәүләт инспекциясе җитәкчесе Казан шәһәрендә узган Җиңү Парадында катнашты, ә активистлар ел саен республика форумнарында һәм актив мәктәпләрендә катнашалар, шул рәвешле үз тәҗрибәләрен һәм һөнәри осталыкларын арттыралар. Шулай ук, «Георгий тасмасы» һәм «Кызыл гвоздика»чаралары да традициягә әйләнде. «Кызыл гвоздика» Бөтенроссия акциясе кысаларында акчалар җыелган һәм «Буыннар хәтере» хәйрия фондына җибәрелгән. 2020 елның октябрендә «Мобиль бригада» акциясе тормышка ашырылды, «Җиңү волонтерлары» Бөтенроссия иҗтимагый хәрәкәтенең Чистай бүлеге активистлары «Бердәм Россия» партиясе, шәһәр хакимияте һәм социаль яклау бүлеге хезмәткәрләре белән берлектә мобиль телефоннар һәм Бөек Ватан Сугышында катнашучыларга гомерлеккә түләүсез мобиль элемтә өчен сертификатлар тапшырдылар.

2020 елның мартыннан «Без бергә»пандемиясе вакытында гражданнарга ярдәм итү кысаларында тагын бер волонтерлык хәрәкәте оештырылды. Волонтерлар ялгыз яшәүче өлкән яшьтәге кешеләргә, Бөек Ватан сугышы ветераннарына һәм тыл хезмәтчәннәренә, коронавирус инфекциясе таралмасын өчен, вакытлы изоляциядә булган гражданнарга ярдәм итәләр. Волонтерлар бушлай ярдәмгә мохтаҗ булган кешеләргә дару чаралары һәм азык-төлек җыелмалары тараттылар.

Шулай итеп, «Тормыш» доброволецлар хәрәкәтенә ярдәм үзәге волонтерларының тулы канлы эше өчен, аларга уңайлы һәм куркынычсыз хезмәт күрсәтү өчен, шулай ук Чистай муниципаль районында ирекле хәрәкәтне популярлаштыру максатыннан үзәкнең брендлаштырылган экипировкасы кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: