Заманча дистанцион технологияләр куллану...

2020 елның 1 декабре, сишәмбе

Чистай «Юлдаш «өлкәннәр һәм инвалидлар өчен интернат-йорты пандемия чорында яңа коронавирус инфекциясе таралуны профилактикалау буенча чаралар комплексы эшләгән. Учреждение социаль хезмәтләрдән файдаланучыларның зарарлану куркынычын киметү, шул ук вакытта тулы кыйммәтле социаль хезмәт күрсәтү өчен махсус режимда эшләргә мәҗбүр.

Агымдагы шартларда социаль хезмәтләр күрсәтү буенча эшне оештыруда заманча дистанцион технологияләр һәм яңа эш формалары куллану мөһим момент булып тора.

Безнең учреждениедә «Социаль туризм " технологиясе актив тормышка ашырыла, чөнки ул социаль хезмәтләрдән файдаланучылар арасында бик популяр. Бу-мәдәни һәм тарихи истәлекле урыннарда булу, изге урыннарда булу, музейларга экскурсияләр, шулай ук Балык тоту, урманга бару. COVID-19 таралган чорда туристик сәфәрләр мөмкин түгел. Бу катлаулы вакытта өлкәннәр һәм инвалидлар өчен уңайлы шартлар тудыру өчен, белгечләр Татарстан Республикасы һәм Россия шәһәрләренең истәлекле урыннары буенча виртуаль экскурсияләр һәм турларны оста куллана. Мәсәлән, тарихи Казан һәм Татарстан, «Петергофу» музей-тыюлыгы, Чистай өяз шәһәре музее буенча видеоэкскурсияләр. Виртуаль туризм учреждениедә даими яшәүне бизәргә генә түгел, әйләнә-тирә мохитне дә киңәйтә, хәтер белән шөгыльләнә, образлы фикерләүне үстерә, видео сәяхәтләрдә катнашучыларның барысын да мәгълүмати яктан баета.

Ял эшчәнлеген оештыру өчен белгечләр тарафыннан заманча мәгълүмати-коммуникатив ресурс актив кулланыла. Ярдәмендә Skype, Zoom, WhatApp программалар белән тәэмин итү мөмкин үзгәртергә форматы традицион чаралар.

Мәсәлән, «Туган як» республика акциясе кысаларында Туган урыннар буйлап сәяхәтләрне онлайн-элемтә режимында башкарырга мөмкин. Бу бик зур табылдык өлкәннәр өчен, алар алмый китәргә читкә интернат, әмма бик яхшы онлайн режимда аралашу, хезмәттәшләре, дуслары һәм туганнары.

Ә авылдашларыннан кайнар сәламнәр алып, якташларын хәтерли һәм хөрмәт итә торган видеоязма алу ничек күңелле. Яки Җиңү көне, Өлкәннәр көне, Чистай медицина училищесы студент-волонтерларыннан игелек, сәламәтлек һәм иминлек теләп, видеотөрәҗәгать итү.

Үз-үзеңне изоляцияләү чорында белгечләр, дистанцион технологияләрдән файдаланып, үзләренең хезмәт функцияләрен ерактан үтәделәр. Социаль хезмәт алучылар арасында дәресләр цикллары, интерактив онлайн-очрашулар, социаль технологияләр элементларын кулланып презентацияләр: китапханә, вокал терапиясе, Хатирәләр терапиясе, кинотерапия һ. б. эшләнде һәм оештырылды.

Заманча дистанцион технологияләр ярдәмендә учреждениедә социаль-тернәкләндерү чаралары спектрын гамәлгә ашыру, карантин чорында өлкән кешеләрнең һәм инвалидларның тормыш сыйфатын күтәрүгә юнәлдерелгән инновацион социаль технологияләр кертү өчен шартлар тудырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: