Чистай районы урманнарында кыргый хайваннар өчен вакцина салынган брикетлар тараттылар

2020 елның 20 ноябре, җомга

Ветеринарлар шулай ук котыру авыруыннан җәнлекләргә прививка ясата.

Махсус брикет-приманкалар Чистай районы урманнарында таратылган. Шулай итеп, ветеринарлар кыргый терлекләр котыру авыруыннан прививкалар ясата. Нигездә, вакцина булган азык төлкеләр өчен билгеләнгән, чөнки нәкъ менә алар еш кына котыру авыруын таратучылар булып торалар. Белгечләр аңлатуынча, вакцина җәю – кыргый хайваннарны куркыныч вирустан саклауның иң нәтиҗәле ысулы.

- Бу планлы эш. Без аны ел саен яз һәм көз айларында башкарабыз. Соңгы берничә көндә без вакцина белән 30 меңнән артык доза тараттык. Бу эшне Биологик ресурслар буенча дәүләт комитеты белгечләре белән берлектә алып барабыз. Алар төлкеләрнең кайда ешрак яшәвен һәм аларның нинди урыннарда урманнарын яхшы белә. Брикет-приманкалар җәнлекләрнең торак йортлары эченә һәм аның янәшәсендә салына, - дип аңлата Чистай район дәүләт ветеринария берләшмәсе башлыгы Нияз Дәүләтханов.

Тышкы брикет белән прикормкой охшаган шоколадка һәм источает күңелле аромат. Белгечләр сүзләренә караганда, бу кыргый җәнлекләр өчен тәмле ризык. Брикетлар составында ит-сөяк оны, желатин бар, ә дару үзе эчендә. Вакцинаның тәэсире хайван организмына эләгеп, ел дәвамында дәвам иткәннән соң якынча бер атнадан башлана. Мондый дәвалау брикетларын районның барлык урман массивларында диярлек урнаштырганнар.

- Йорт хайваннары турында да онытырга ярамый. Яраткан питомникларны котыру авыруыннан саклау өчен ел саен профилактик вакцинация үткәрергә кирәк. Моны безнең ветеринария клиникасында бушлай эшләргә була: Тукай урамы, 84, - дип мөрәҗәгать итте Нияз Назирович чистайлыларга.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: