Чистайда барлык халыкларга һәм конфессияләргә хөрмәт турында сөйләштеләр

2020 елның 30 октябре, җомга

Дини конфессияләр һәм диаспоралар вәкилләре белән очрашу «нәфрәт һәм ксенофобия белән безгә юлда түгел»Бөтенроссия акциясе кысаларында узды.

Без кешеләр бер-берсеннән гореф-гадәтләре, мәдәнияте, шулай ук диннәре белән аерылып торган дөньяда яшибез. Чистай күп милләтле шәһәр, анда таҗиклар, үзбәкләр, әзербайҗаннар, украиннар, белоруслар дус һәм тату яши.

- Тагын да күбрәк ислам һәм православие берләште. Күп кенә уртак чаралар үткәрелә. Безнең позициябез-тынычлыкны, татулыкны саклап калу. Минемчә, ул беренче чиратта-безнең күңелдә сакланырга тиеш. Бу дуслык нык, ә мәхәббәт ихлас булсын иде. Ул вакытта җәмгыятьтә Һәркемгә уңайлы яшәячәк, - дип ассызыклады сәламләү чыгышында Чистай шәһәре башлыгы урынбасары Михаил Ксенофонтов.

Җыелышта билгеләп үтелгәнчә, күршеләр арасындагы мөнәсәбәтләр һәрвакыт янәшәдә яшәүче төрле мәдәният һәм дин вәкилләрен бәйләгән. Әмма тарих күрсәтә, ничек хрупко булырга мөмкин, бу равновесие. Чистай районы Имам-мөхтәсибе Мөхәммәд хәзрәт Кыямов безнең уртак йортыбызда игелеклелек һәм тынычлык сөючәнлек климатын булдыруга даими игътибар бирү мөһимлеген билгеләп үтте.

- Гасырлык тарихка чумып китсәк, кешеләр кан кою, көчләү һәм социаль яшәү рәвешен начарайтуга китергән хаталарга юл куйган. Биредә утырган барлык кешеләрнең туганнары, дуслары һәм гади танышлары бар. Һәркемгә хөрмәт һәм игелек белән карарга кирәк, - ди Мөхәммәт хәзрәт.

Чистай районы благочинные Симеон Махортов Дмитрий Смирнов протоиерее сөйләвен мисал итеп китерде. Аның мәгънәсе шунда ки, кайберәүләр башка дин кешеләрен хөрмәт итеп кенә калмыйлар, ярдәм кирәк булмаса да, ярдәм итәләр.

- Протоирей хезмәт иткән храмга кире такси белән кайтып киткән мәхәллә ханым йөри. Аның тарихы күп нәрсә турында сөйли кебек тоелса да, - дип кызыксындырды бирегә җыелучыларны Симеон атакай. – Ул аңа кайчагында бер үк кеше – мөселман булуы турында сөйли. Хатын-кызның чиркәүдән китүен белгәч, бер тиен дә алмый, шул ук вакытта якыннарына, дингә карамастан, ярдәм итәргә кирәк, ди.

Чистайдагы таҗик диаспорасы җитәкчесе Әбүбәкр хәзрәт Азизов та бу хакта килеште.

- Үз милләтеңә карата мәхәббәт кеше өчен башка халыклар, нәселләр, тире төсләре һәм төсләре хөрмәтен төшереп калдырырга тиеш түгел, чөнки без барыбыз да – Адәм балалары һәм бер иҗат итүче кешеләр. Ул шулай ук башка халыкларга карата нәфрәт хисенә әверелергә тиеш түгел. Ул чакта мондый мәхәббәт шелтәләнә торган милләткә әвереләчәк, - диде Әбүбәкр хәзрәт.

«Түгәрәк өстәл» нең темасы яшьләрне тәрбияләү булды. Чөнки, катнашучылар фикеренчә, идеологларның Начар йогынтысына җитәрлек тәҗрибәсе булмаган, олы тормышка аяк басучылар гына эләгә. Димәк, җәмгыятьнең киләчәге өчен нәкъ менә яшьләрне экстремистик һәм радикаль идеяләрнең йогынтысыннан саклап калу бик мөһим.

Шулай итеп, Чистай мөхтәсибәте хезмәткәрләре епархия һәм полиция белән берлектә яшьләр арасында хокук аңын формалаштыруга ярдәм итү, радикаль берләшмәләргә һәм хәрәкәтләргә тискәре карашны пропагандалау максатыннан студентлар белән профилактик әңгәмәләр үткәрде.

Шуны аңларга кирәк, толерантлыкка беренче прививканы бала үз гаиләсендә ала, анда барысы да бер-берсен кадерли, яраталар һәм хөрмәт итәләр. Халык арасында дуслык һәм тынычлык хөкем сөрсен өчен, нәкъ менә шушы яшәү кагыйдәләрен үтәргә кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: