Кош гриппы!

2020 елның 30 октябре, җомга

Кош гриппының табигате

Вирусның төп күчерүчесе-авыруга чыдамлыгы булган кыргый миграция кошлары, аларның гриппы симптомсыз уза, әмма кеше имезүче барлык төр кошларда да авыр күренешләр тудыра.

Вирус бик тормышка сәләтле һәм әйләнә-тирә мохиттәге үзгәрешләргә бирешүчән. Ул дымлы мохиттә һәм суда яши, туңдыруга түзә.

Зарарлану юллары

Инфекцияле кош вирусны эчәклектә кичерә, аны әйләнә-тирә мохиткә, барыннан да бигрәк су, селәгәй, помет аша хәбәр итә. Су кошлары-үрдәкләр, казлар-аеруча куркыныч күчерүчеләр.

2020 елның октябрь башында Буа районы Хәйруллин Мөдәрис Мөнир улы крестьян-фермер хуҗалыгында йорт кошларыннан алынган материал пробалары буенча лаборатор тикшерүләр үткәргәндә югары тогенлы кош гриппы ачыкланды. Диагноз куелганчы хуҗалыкта барлыгы 183 баш кош үлгән.

Инфекцияне куплау буенча чаралар төгәлләнде. 920 баш каз һәм 117 баш үрдәк читләштерелгән. Барлык терлекләр дә яндыру ысулы белән юк ителде, эпизоотик учак территориясе дезинфекцияләнде. Куркыныч янаучы зона һәм күзәтү зонасы хәзер контрольгә алынды. Мөслим районы Баек авыл җирлеге башлыгы Дусай авылында Шакирҗанов крестьян-фермер хуҗалыгында йорт кошларыннан ясалган материал пробаларын лаборатор тикшерүләр үткәргәндә югары атланган кош гриппы ачыкланды. Барлыгы 4500 баш каз асралган. 20 октябрьдән 23 октябрьгә кадәр барлыгы 839 баш терлек үлгән. Өй кошларыннан алынган материал пробаларын лаборатор тикшерүләр уздырганда Чүпрәле районының Яңа Чүпрәле авылында яшәүче Төхвәтуллин Ф.М. крестьян-фермер хуҗалыгында югары кыйммәтле кош гриппы ачыкланды. Барлыгы 3000 баш каз асралган. 20-23 октябрьдә 48 баш каз үлгән.

Татарстан Республикасы дәүләт ветеринария хезмәте тарафыннан инфекцияне ачыклау факты буенча Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының «кошлар гриппы белән көрәшү кагыйдәләрен раслау турында»2006 елның 27 мартындагы 90 номерлы боерыгы нигезендә оештыру-хуҗалык чаралары үткәрелә.

Йорт кошларында зарарлану билгеләре

Авыру бик тиз уза, кошлар үлеме беренче симптомнар күренгәннән соң 24-72 сәгать эчендә башлана. Кош гриппы өчен югары температура, хәрәкәтләрне дискординацияләү, башны ташлау, муенны кәкрәйтү, тышкы ярсыткычка реакция булмау, азык, судан баш тарту, борын тишекләреннән чыгу, коньюктивит, сукырлык, диарея хас. Гребняның шешүе һәм каралуы, сережкаларның синюшнылыгы, муен һәм баш тиресендәге клетчатканың ватылуы билгеләп үтелә.

Чистай районында шәхси ярдәмче хуҗалыкларда 46000 баш кош-корт асрала, Каргалы авыл җирлеге территориясендә «Ак Барс» Кошчылык комплексы " ҖЧҖ, 74000 баш терлек асрала. Әлеге предприятие ябык типтагы эчтәлек буенча эшли, территория тирәсендә синотропт кошлары ояла алмасын өчен, барлык агачлар киселгән, периметр буенча 2 метрлы койма, санпропускник, дезбарьер бар. Эпизоотиягә каршы барлык профилактик чаралар график һәм схема буенча үткәрелә. Ай саен кан һәм кош гриппына мониторинг тикшеренүләре үткәрелә. Шәхси ярдәмче хуҗалыкларда 2600 проба һәм 120 кан пробасы тикшерелде, нәтиҗә тискәре.

Кошларны әзерләүчеләр һәм сатып алучылар арасында аңлату эшләре алып барылды. Ел башыннан башлап кош гриппын профилактикалау буенча шәхси хуҗалыкларны карап йөргәндә 6468 белешмәлек таратылды

Кирәк:

Кошларны ирекле йөртүне тыю. Кошларны бары тик бүлмәләрдә генә асрыйлар.
Россельхознадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Россия Федерациясе дәүләт чигендә һәм транспортта чик буе ветеринария контроле бүлеге инспекторлары тарафыннан 2015 нче елның 7 нче апрелендә Казанның тикшерү пункт зонасында төрле илләргә чыгарыласы һәм Татарстанга кертеләсе азык-төлекләр тикшерелеп озатылды:
Тикшерү барышында ветеринария-санитария кагыйдәләрен бозу очраклары ачыкланды, ә нәкъ: фермага машина керү урыны дезбарьер белән җиһазландырылмаган.
Ноябрь-декабрь айларында көтмичә, шәхси ярдәмче хуҗалыкларда һәм КФХларда казлар, үрдәкләр сую.
Авыл җирлекләре территориясендә кыргый, йә йорт кош-корт мәетләре табылганда кичекмәстән районның дәүләт ветеринария берләшмәсенә хәбәр итәргә кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: