Эшлекле сишәмбе

2020 елның 29 сентябре, сишәмбе

Бүген Чистай муниципаль районы Советы һәм башкарма комитеты бүлекләре, шулай ук республика министрлыклары һәм ведомстволарының территориаль бүлекчәләре җитәкчеләре планеркасы узды.

Чистай муниципаль районы башлыгы урынбасары Константин Иванов үткәргән киңәшмәнең төп темалары - «Горстроймонтаж» предприятиесе эшчәнлеге, агросәнәгать комплексында эшләрнең торышы һәм оператив хәл.
Тышкы яктырту челтәрләрен төзекләндерү турында

«Горстроймонтаж» предприятиесе эше турында аның җитәкчесе Александр Ильин сөйләде. Предприятие транспорт хәрәкәтен, балалар учреждениеләренә караган территорияне маршрутлаштыру белән шөгыльләнә. Халыктан яктырткычлар кую, урамнарны яктыртуны торгызу, агачларны кисү буенча гаризалар килә.

Чистай районында «ТР торак пунктларында урамнарны яктыртуны торгызу» программасы буенча 2020 елда 225 светодиод яктырткыч урнаштырылган, 6603 метр сип-кабель монтажланган.

Һәр аяз көн исәптә

Авыл хуҗалыгы предприятиеләре эше турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Җитен (уңыш – гектарыннан 15 центнер), көнбагыш (гектардан 18 центнер) җыю дәвам итә. Силос өчен кукуруз җыю бара, мәйданнарның 48 процентында җыеп алынган. Иң күп силос «Чистай», «Кармалы», «Чистай»хуҗалыкларында әзерләнде.

Туфрак эшкәртү дәвам итә. Киләсе уңыш өчен 38900 гектар җир әзерләү планлаштырыла. «Кама аръягы Агро», «Родник», «Чистай», «Акбулат»агрофирмаларында мәйданнарның 75% тан артыгы эшкәртелгән. План графигыннан баш тарткан хуҗалыкларга эшне ике сменада үткәрергә тәкъдим ителде.
Җәяүлене бәрдерү

Шәһәрдә һәм районда узган атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге начальнигы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Узган атнада 15 җинаять теркәлгән, алар арасында үтерү, сәламәтлеккә авыр зыян китерү, 3әр алдау, сугыш кирәк-яраклары, урлау, 2әр транспорт чарасы белән хокуксыз идарә итү, наркотикларны алу очраклары бар. 544 кеше административ җаваплылыкка тартылган, алар арасында 397 юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозучы бар. Шәһәр һәм район юлларында 30 юл-транспорт һәлакате теркәлгән, аларда 5 кеше төрле дәрәҗәдәге тән җәрәхәте алган. Җәяүлене бәрдерә, һәлакәт урыныннан машина йөртүче чыга.

Утырышны тәмамлап, Константин Иванов предприятие һәм оешма җитәкчеләрен үз ветераннарын һәм өлкән буын хезмәткәрләрен Өлкәннәр көне белән котларга чакырды. Шулай ук ул шимбә көнне, 3 октябрьдә, шәһәр микрорайоннарында авыл хуҗалыгы ярминкәләре узачагын искәртте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: