Алкоголь сату-закон буенча гына.

2020 елның 19 сентябре, шимбә

Алкогольле һәм спиртлы продукцияне законсыз рәвештә ваклап сатучы зат тарафыннан мондый продукцияне (сыра, сидр, пуаре һәм медовуха нигезендә җитештерелә торган эчемлекләрдән тыш) юридик зат төземичә, юридик зат оештырмыйча, эшмәкәрлек эшчәнлеген башкаручы зат тарафыннан, авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләр (шәхси эшмәкәрләр, крестьян (фермер) хуҗалыклары тарафыннан җитештерелә торган шәраб, чия торган шәрабны ваклап сатудан тыш, ваклап сату яисә алкогольле продукцияне (сыра, сидр, пуаре һәм медовуха нигезендә җитештерелә торган эчемлекләрдән тыш) ваклап сату), «авыл хуҗалыгын үстерү турында»Федераль закон нигезендә андый дип таныла.

Берничә тапкыр кылынган алкогольле һәм спиртлы продукцияне законсыз төстә ваклап сату дигәндә, шундый ук Гамәл өчен административ җәзага тартылган зат тарафыннан, административ җәзага тартылган чорда, мондый продукцияне сату аңлашыла.

РФ ҖК 171.4 статьясы санкциясендә күрсәтелгән җинаять кылган өчен 50000 сумнан 80000 сумга кадәр яки хөкем ителүченең 3-6 айга кадәрге чорда хезмәт хакы яки башка кереме күләмендә штраф яки 1 елга кадәр төзәтү эшләре рәвешендә җаваплылык каралган.

Гомуми кагыйдә буенча билгеләнгән категориядәге җинаять эшләрен тикшерү эчке эшләрне тикшерү органнары карамагына кертелгән.

2020 елда Татарстан Республикасы Чистай шәһәр суды тарафыннан РФ ҖК 171.4 статьясы буенча 2 җинаять эше каралды.

Гражданнар Б.һәм К. гражданнарга тормыш иминлеге һәм сәламәтлек таләпләренә җавап бирми торган спиртлы эчемлекләр саттылар. Алкогольле эчемлекләр тутырылган шешәләрнең маркировкалары юк, «сатучыларның» легаль килеп чыгуына күрсәтә торган документлары юк.

Шулай итеп, күрсәтелгән затлар, РФ КоАП 14.17.1 статьясындагы 1 өлешендә каралган административ хокук бозу кылган өчен (физик затлар тарафыннан алкогольле һәм спиртлы продукцияне ваклап сату), файда китерүдән чыгып, аңлы рәвештә, 1995 елның 22 ноябрендәге 171-ФЗ номерлы Федераль законның 11, 16, 16 статьялары нигезләмәләрен бозып, административ җәзага тартылды- «Этил спиртын, алкогольле һәм спиртлы продукцияне җитештерүне һәм әйләнешен дәүләти җайга салу һәм алкогольле продукцияне куллануны (эчү) чикләү турында» гы Федераль закон нигезендә, үзенең җинаятьчел гамәлләренең хокуксыз булуын аңлап, Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге икътисади җинаятьләргә каршы көрәш бүлеге хезмәткәрләре үткәргән «тикшерү сатып алу» Оператив-эзләү чаралары кысаларында спиртлы сыеклык сатуны гамәлгә ашырдылар.

Суд утырышларында хатын-кызлар гаепләрен тулысынча таныды.

Суд карары белән Б. РФ Җинаять кодексының 171.4 статьясында каралган җинаять кылуда гаепле дип табылды, ул, йомшартучы хәлләрне исәпкә алып, РФ ҖК 64 статьясын кулланып, дәүләт кеременә 25000 сум күләмендә штраф рәвешендә иң түбән чиктән түбәнрәк җәза билгеләнде.

Алынган алкогольле продукция юкка чыгарылырга тиеш.

Гражданка К.шулай ук шундый ук җинаять кылуда гаепле дип табылды. Суд карары нигезендә, аңа 6 айга төзәтү эшләре рәвешендә җәза билгеләнгән.

Алкогольле һәм спиртлы продукция әйләнеше өлкәсендә дәүләт җайга салуы гражданнарның тормышын һәм сәламәтлеген, шулай ук Россия Федерациясенең икътисадый мәнфәгатьләрен, кулланучыларның тиешле продукциядәге ихтыяҗларын яклау, аның сыйфатын күтәрү һәм җайга салынулы өлкәдә законнар, нормалар һәм кагыйдәләрнең үтәлешен контрольдә тоту зарурлыгына бәйле.

Суд матбугат үзәге.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: