Чистай муниципаль районы Советының бу составтагы соңгы утырышы узды

2020 елның 3 сентябре, пәнҗешәмбе

Муниципалитетта район башлыгы Дмитрий Иванов рәислегендә Чистай муниципаль районы Советының соңгы утырышы узды. Депутатлар барлыгы җиде мәсьәләне карадылар.

Шуларның берсе-2020 елга һәм 2021-2022 еллар план чорына Чистай муниципаль районы бюджетына үзгәрешләр кертү турында финанс-бюджет палатасы җитәкчесе Наталья Карманова сөйләде.

- Район бюджеты буенча соңгы карар 13 майда кабул ителде. Шул вакыттан бирле керем өлешендә дә, чыгым өлешләрендә дә үзгәрешләр була. Җирле бюджет керемнәренең бер өлешендә яңа мәктәп төзелеше барышында коммуналь чыгымнарны каплау хисабына акча арта. Төзүчеләр безнең бюджет учреждениесенә тоташтырылган электр энергиясеннән файдаландылар. Хәзер алар бу чыгымнарны кайтардылар, - дип аңлатты Наталья Карманова. - Шулай ук түләүсез түләүләр дә артты. Республика бюджетыннан төп акча үзара салым программасы буенча, «Чистай»индустриаль паркын тотуга бирелде. Моннан тыш, «май указлары» н тормышка ашыру өчен берничә транш кайтарылды. Авыл җирлекләренә һәм иң яхшы ТОСларга грантлар бирү буенча шактый акча бирелде. Тренерлар һәм инструктор-спортчыларга ярдәм итүгә һәм территориаль иҗтимагый үзидарәләр җитәкчеләренә компенсация түләүләренә юнәлдерелгән чараларга зур булмаган сумма керде.

Финанс-бюджет палатасы җитәкчесе шулай ук «Чистай муниципаль районы» муниципаль берәмлегенә җирле әһәмияттәге аерым мәсьәләләрне хәл итү буенча вәкаләтләрнең бер өлешен эчке контроль һәм финанс менеджментының сыйфатына мониторинг үткәрү буенча шәһәр бюджетыннан вәкаләтләр кабул итү өлешендә тапшыру турында да хәбәр итте.

Чистай муниципаль районы җирле үзидарә органнары һәм җирлекләрнең җирле үзидарә органнары арасында җирле әһәмияттәге мәсьәләләрне хәл итү буенча вәкаләтләрне бер өлешен тапшыру турында килешүләр төзү тәртибе турында Геннадий Осипов сөйләде.

Утырыш барышында депутатлар Чистай районы Советының «Чистай муниципаль районы «муниципаль берәмлеге милкендә булган муниципаль милекне хосусыйлаштыру тәртибен раслау турында» гы карарына үзгәрешләр керттеләр һәм аны федераль законга туры китерделәр.

Яшьләр эшләре буенча бүлек начальнигы Дамир Хәсәнов Чистай районы Советы каршындагы Яшьләр парламенты турында сөйләде.

-Яшьләр парламенты Чистай муниципаль районы Советы эшчәнлегенә ярдәм итү, яшьләрнең хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен законнар белән җайга салу, аларның проблемаларын хәл итү буенча тәкъдимнәр әзерләү, яшьләр өчен законнар чыгару эшчәнлеге күнекмәләрен үзләштерү һәм Россия яшьләр парламентаризмы хәрәкәтендә катнашу өчен шартлар тудыру максатыннан оештырыла, – дип ассызыклады Дамир Мансурович.

1 октябрьдә муниципаль хезмәткәрләрнең һәм җирле үзидарә органнарының вазыйфаи затларының вазыйфаи окладлары 3 процентка индексацияләнәчәк. Шуңа бәйле рәвештә депутатлар советның элек кабул ителгән карарларына үзгәрешләр керттеләр. Барлык тикшерелгән мәсьәләләр буенча депутатлар бертавыштан карарлар кабул иттеләр.

Утырыш ахырында җирле үзидарә органнары хезмәткәрләрен бүләкләү булды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: