Чистай муниципаль районының террорчылыкка каршы комиссиясенең чираттагы утырышы узды

2020 елның 26 августы, чәршәмбе

Террорчылыкка каршы комиссия һәм гадәттән тыш хәлләрне кисәтү комиссиясенең уртак утырышында алда торган массакүләм чараларга әзерлек һәм аларны уздыру чорында җәмәгать куркынычсызлыгын көчәйтү буенча өстәмә чаралар турында сөйләштеләр.

Якын көннәрдә берьюлы берничә массакүләм чара көтелә. Районда шәһәр һәм Республика көннәрен, 1 сентябрьдә, шулай ук алда торган сайлауларны үткәрүгә әзерлек бара. Бу мөһим вакыйгалар алдыннан Чистай районының террорчылыкка каршы комиссиясе һәм гадәттән тыш хәлләрне кисәтү, янгын куркынычсызлыгын тәэмин итү комиссиясенең уртак утырышы булды. Аны район башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов алып барды.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы Олег Денисов бәйрәм чараларына әзерлек һәм үткәрү чорында террорчылык янауларын кисәтү һәм җәмәгать куркынычсызлыгын көчәйтү буенча өстәмә чаралар турында сөйләде.

Ул билгеләп үткәнчә, бүлек тарафыннан Террорчылык күренешләрен булдырмауга һәм килеп туган оператив хәлгә үз вакытында җавап бирүгә юнәлдерелгән тулы бер оператив-профилактик чаралар комплексы үткәрелә.

– Муниципаль берәмлек территориясендә җәмәгать куркынычсызлыгын тәэмин итү өчен көч һәм чараларның исәп-хисаплары әзерләнде. ОВДда профилактик учетта торучы затлар, шулай ук оператив кызыксыну уятучы затлар эшкертеле. Интернет сайтларга мониторинг үткәрелә. Башка хокук саклау органнары белән тыгыз хезмәттәшлек җайга салынган. Бүлекнең шәхси составы чаралар үткәрү чорында көчәйтелгән эш режимына күчерелә, - дип билгеләп үтте Олег Геннадьевич.

Ул шулай ук яңа уку елы алдыннан терроризмга каршы яклану предметына үткәрелә торган белем бирү оешмаларын тикшерү нәтиҗәләренә дә тукталды. Докладчы сүзләренә караганда, видеокүзәтү камералары белән тәэмин итүгә, биналарны саклауга, металл эзләгечләр белән тәэмин итүгә һәм башкаларга кагылышлы күп кенә закон бозу очраклары ачыкланган. Олег Денисов Белем көнендә полиция хезмәткәрләре эше турында сөйләде.

- 1 сентябрьдә без полиция киемнәрен барлык уку йортларында урнаштырабыз, ә алдагы көннәрдә полиция нарядларын тикшерү юлы белән контрольне тәэмин итәбез, шулай ук көн саен уку йортларында балигъ булмаганнар эшләре буенча хезмәткәрләр һәм полиция участок уполномоченныйлары эшләячәк, – дип ассызыклады Эчке эшләр министрлыгының бүлек башлыгы.

Утырышта шулай ук күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эшләр бүлеге башлыгы Ренат Җамалетдинов, мәгариф идарәсе башлыгы Ольга Купцова, ведомстводан тыш сак бүлеге башлыгы Юрий Беспалов, шәһәр Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Фәрхәд Садыйков һәм башкалар чыгыш ясады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: