Басулардан алып бару: Чистай районында хуҗалык алдынгысы итеп 18 яшьлек комбайнчы билгеләнде

2020 елның 12 августы, чәршәмбе

Яшь кеше авыл хуҗалыгы техникумында укый, ике ел җәйге каникулларда комбайнчы ярдәмчесе булып эшли, ә бу сезонда үзе рульгә утыра.

«Чистай» халык предприятиесендә «Хузангай» хуҗалыгы базасында бөртеклеләрне урып-җыюда тәҗрибәле игенчеләр белән беррәттән яшь егетләр дә эшли. Алар арасында 18 яшьлек Ранил Сираҗетдинов та бар.

«Минем бабам, бабам комбайнчы булып эшләде, әтисе берничә ел комбайнчы ярдәмчесе булып эшләде, хәзер ул — баш механик. Шуңа күрә миңа тигезләнергә, кемнән үрнәк алырга кирәк", - дип сөйләде Ранил Сираҗетдинов һәм хәзер эш шартлары яхшырак булуын билгеләп үтте: эсселектән кондиционерлар коткара, ә комбайнның төзек булмавы турында борт компьютерына хәбәр итә.

Ранилның эш көне иртәнге алтыда башлана, ә тирән төнлә тәмамлана.

"Эш башланыр алдыннан без комбайннарны, һичшиксез, чистартабыз, техниканы тикшерәбез һәм соңыннан гына суктыра башлыйбыз. Иң мөһиме, һава торышы сынатмасын. Яңгырдан соң авыр була-комбайн еш кына чыр-чыр салам һәм остялар белән сугыла. Ә коры һавада эшләү дә рәхәтрәк», - дип уртаклашты Ранил.

«Хузангай» хуҗалыгы базасында «чистай» халык предприятиесе директоры вазыйфаларын башкаручы Рөстәм Сәхәбетдинов яшьләргә ярдәм итә, яшь белгечләр артыннан авыл хуҗалыгы тармагының киләчәге бар, ди. Моны Ранил Сираҗетдинов раслый.

Яшь булуга карамастан, үзенең беренче сезонында комбайнчы булып эшләгән Ранил менә дигән нәтиҗәләр күрсәтә һәм хуҗалык алдынгылары рәтендә. Урып-җыюның ике атнасында ул 290 тонна борчак һәм 150 тоннага якын көзге бодай суктырган.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының оператив белешмәләреннән күренгәнчә, бүгенге көнгә республикада 561 мең га мәйданда 2 млн. 36 мең тонна ашлык җыелган, уңдырышлылык-40,6 ц/га, Чистай районында 19,7 мең га, 80,5 мең тонна ашлык суктырылган, уңдырышлылык-40,9 ц/га.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: