Әһәмиятен куллану светоотражающих элементларын!

2020 елның 10 августы, дүшәмбе

Балалар киемнәрендә яктылыкны чагылдыручы элементлар булу юлларда балалар травматизмын сизелерлек киметергә мөмкин.

Яктылыкны чагылдыручы элемент урамда караңгы, шулай ук болытлы яки яңгырлы һава торышы булганда баланы яхшырак күрергә мөмкинлек бирә. Яктылык кайтаргыч элементлар балалар киемендә еш була башлады, алар күп кенә популяр маркалы модельләр дизайнына керә, шулай ук аларны сатып алырга һәм мөстәкыйль рәвештә килергә мөмкин. Аларның цветовая гамма һәм дизайн бик разнообразен һәм бозмый тышкы кыяфәте кием. Зур популярлык казана фликеры-махсус детальләр балалар һәм яшүсмерләр өчен. Фликеры булып тора наклейки яки значок, алар җиңел крепятся к балалар киеменә. Фликерлар кием-салымга теләсә кайсы урында, шулай ук мәктәп кирәк-яраклары, сумка, портфель яки рюкзакларда урнаша ала. Җәен фликерлар балаларга кирәк булырга мөмкин, анда кич белән машиналар йөрү өлешендә яктырту юк.

Ничек вариант сатып алырга була светоотражающую тесьму, ул шулай ук пришивается к кием. Яктылыкны кире кайтаручы тасманы балаларның өске киемнәре җиңенә, йә хәрәкәт вакытында ябылмасын һәм тамашаны кабул итүгә булышсын өчен, нарукав бәйләвечләренә куярга кирәк. Аларны горизонталь һәм Вертикаль полосалар рәвешендә җиң сызганычларның тышкы өлешенә күчерергә киңәш ителә. Моннан тыш, яктылыкны кире кайтаручы тасманы өске кием спинкасына, чалбарның аскы тышкы өлешенә, шулай ук баш киемнәре, җиң сызганычлар, перчаткалар, аяк киеме һәм башка кием-салым әйберләренә беркетергә була. Балигъ булмаган велосипедчылар өчен жилет һәм билбау тасмаларыннан такталарны, фликер наклейкаларын - каскаларда, велосипед элементларында нәтиҗәле кулланырга кирәк.

Россиядә тәүлекнең караңгы вакытында хәрәкәт иткәндә яктылык кайтаргычларын йөртү таләбе 2006 елдан бирле кертелгән (4.1 пункт). Юл хәрәкәте кагыйдәләре) һәм тәкъдим итү характерына ия. Шул ук вакытта, тикшеренүләр хезмәткәрләре .Россия ЮХИДИ фәнни-тикшеренү үзәге җәяүлеләр тарафыннан мондый эшләнмәләрне куллану транспорт чарасын йөртү куркынычын 6, 5 тапкыр киметә дип күрсәтте. Бу шоферның яктылык кайтаргычлары шактый ераклыктан, 30 метр урынына — 150 метрдан, ә ерак ут белән хәрәкәт иткәндә, шофер җәяүлене 400 метр арада күрә. Ата-аналарга балалар юл-транспорт имгәнүләрен булдырмау максатыннан балалар өчен яктылыкны кире кайтаручы элементлар сатып алырга киңәш итәбез. Хөрмәтле ата-аналар!

Балаларны юл йөрү кагыйдәләрен үтәргә өйрәтегез. Балагызның юлда «ЯКТЫРУЫ» турында борчылыгыз. Баланың киемендә яктылык кайтаргыч элементлар булуы, аны юлда бик сизелерлек итеп ясый торган чаралар күрегез.

Хәтерлим! Кечкенә җәяүленең караңгы киемендә машина йөртүчегә күренми, димәк, бәрелү куркынычы бар.

БАЛАЛАР КУРКЫНЫЧСЫЗЛЫГЫ-ОЛЫЛАР БУРЫЧЫ!

ЯКТЫЛЫКНЫ ЧАГЫЛДЫРУЧЫЛАР ГОМЕРНЕ САКЛАР!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: