Балаларны җәйге сәламәтләндерү лагерена озатучы ата-аналар игътибарына!

2020 елның 18 июне, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасында (Татарстан) гигиена һәм эпидемиология үзәге " ФБССО филиалы Чистай, Спас районнарында хәбәр итә:

2020 елның җәендә, яңа коронавирус инфекциясе пандемиясе белән бәйле рәвештә кабул ителгән чикләү чаралары балалар ялының гадәти расписаниесен үлчәделәр. Белгечләр балалар сәламәтләндерү лагерьларын һәм санаторийларны чикләүләрне бетерүнең өченче этабында ачарга тәкъдим итә. Беренче сменалар 1 июльдә башланырга мөмкин.

1. Җәйге шәһәр читендәге лагерьга бару өчен балага нинди документлар кирәк?

• туу турында таныклык күчермәсе яки паспорт;

* лагерьга китүче балалар өчен Медицина белешмәсе (№079/у формасы) яки балалар һәм яшүсмерләр өчен санатор-курорт картасы (№076/у формасы);

• мәҗбүри медицина иминияте полисы күчермәсе;

• анализ нәтиҗәләре бу энтеробиоз (әгәр шәһәр яны сәламәтләндерү учреждениесендә бар йөзү бассейны);

• белешмә турында прививках (прививка сертификаты);

* эпидемия әйләнеше турында белешмә (чыннан да 3 тәүлек эчендә).

2. Баланы шәһәр читендәге лагерьга нәрсә алырга кирәк?

Әйберләр (әйберләр исемлеге балалар лагерена бару):

• ике пар урам аяк киеме

* куртка белән капюшоном, непромокаемые штана

* алмаш аяк киеме өчен бүлмә (тапочки)

• чиста спорт аяк киеме (кедлар, кроссовкалар һ. б.)

• баш киеме (2 шт)

• спорт костюмы

* пар җылытылган свитер

* бүлмә өчен кием-салым (футболкалар, трикотажлы штаннар, пижама)

• алмашлы эчке кием (берничә пар)

• кием-салым һәм карнаваль костюмнар, битлекләр, театр аксессуарлар

• тәм-томнар (»сладкий шкаф") пластик контейнерда яки аерым пакетта

Гигиена:

• зубная щетка һәм паста

• тарату

• гель өчен душ һәм шампунь

• бер мунча сөлгесе

• гигиена салфетки, бәдрәф кәгазе (теләге буенча)

Дәресләр өчен

* мәктәп Пеналы

* 12-18 битлек дәфтәр

• Папка өчен кәгазь һәм дәфтәрләре А4 бу молнии

Чемоданны җыйганда балага кайда ятуын күрсәтергә онытмагыз.

Лагерьга килгән балалар үзләре белән нәрсә барлыгын һәм әти-әниләре чемоданны үзләре җыя икән, аларның әйберләре ничек күренә икәнен һәрвакыт белми.

Поговорите бала белән, нинди әйберләр кулланырга төрле һава торышы һәм төрле хәлләрдә.

Мөмкин булганча-баланың әйберләрен языгыз. Бу «потеряшка» сезнең янга әйләнеп кайтыр дигән өметне арттырачак.

Чемоданга «барлык әйберләр тасвирланган исемлек»н кертегез.

3. Шәһәр читендәге лагерьга балага дару чаралары бирергә буламы?

Балага лагерьга теләсә нинди медикаментлар (таблеткалар, капсула, медицина сиропалары, борындагы тамчылар, тау өчен спрейлар һәм башка дару чаралары) бирү катгый тыела. Балага табиб ведомствасыннан башка нинди дә булса медикаментларны мөстәкыйль кабул итү рөхсәт ителми, хәтта әгәр балага ул авыруны ничек җиңәргә кирәклеген белә яки ул сездән рөхсәт алган кебек тоела.

Үз-үзеңне дәвалау тискәре нәтиҗәләргә китерергә мөмкин. Һәр лагерьда педиатр эшли. Ул, һичшиксез, балага авырган очракта ярдәм итәчәк. Баланы теләсә кайсы сырхау булганда аның турында үз әйдаманына (яки лагерьның теләсә кайсы хезмәткәренә) хәбәр итәргә ышандырыгыз.

Игътибар! Әгәр балагыз табиб билгеләнеше буенча даими нигездә дарулар кабул итсә, табибка табибның язмача инструкцияләре булган кирәкле даруларны тапшырыгыз.

4. Сорау: балалар юынсын өчен лагерьда кем күзәтә?

Җавап: гигиена үтәлешен әйдаманнар күзәтә. Һәр бала юынырга һәм тешләре иртән һәм кич, һәм төнгә аякларын юарга тиеш. Вожатыйлар шулай ук балаларның күңелендә юыну һәм эчке киемнәр алышынуын күзәтәләр.

5. Ни өчен Балага кесә телефоны бирергә рөхсәт итмиләр?

Лагерь хезмәткәрләре аның сакланышы өчен җаваплы түгел. Санитар кагыйдәләр һәм янгын куркынычсызлыгы нормалары нигезендә, балалар булган биналарда электр розеткалары каралмаган, димәк, кәрәзле телефонны тәртипкә китерү мөмкинлеге юк. Озак сөйләшүләр телефоны буенча, уеннар, телефонны мендәр астында саклау һ.б. тискәре йогынты ясый, бала сәламәтлегенә. Вакытында булмаган телефон сөйләшүләре лагерьның эш режимын боза. Хөрмәтле ата - аналар игътибар итегез: әгәр бала сезгә нинди дә булса сәбәпләр аркасында шалтыратса (начар кәеф, конкурста оттырса), беренче чиратта педагог, яки Администрация белән элемтәгә керүегезне һәм шалтыратуның чын сәбәбен ачыклавыгызны үтенәм, шуннан соң лагерьга килү кирәкме икән, дигән карар кабул итүегезне сорыйм.

6. Ни өчен шәһәр читендәге лагерьга барганда ата-аналарны лагерь территориясенә кертмиләр?

СанПиН таләпләренә туры китереп 2.4.4. 3155-13, 11.13 п. 11.13-балалар белән, шул исәптән балаларның законлы вәкилләре белән очрашулар, балалар сәламәтләндерү лагереның җитәкчесе билгеләгән көн тәртибенә туры китереп үткәрелә.

Балалар сәламәтләндерү лагере территориясендә, шул исәптән балаларның законлы вәкилләрендә, махсус билгеләнгән урыннардан тыш булу рөхсәт ителми.

7. Сорау: Шәһәр яны лагерында балаларны ничә тапкыр ашаталар?

Җавап: СанПин 2.4.4.3155-13, п. 10.7 таләпләренә туры китереп, шәһәр читендәге лагерьда 5 тапкыр туклану оештырыла (иртәнге, төшке, төшке аш, дүшәмбе, кичке аш, 2 нче кичке аш).

8. Сорау: баланы лагерьга кабул итү өчен нинди медицина каршылыклары бар?

Җавап: баланы кабул итү өчен Противопоказаниями булып тора:

• барлык авырулар кискен чорда;

• төрле органнар һәм системаларның туберкулезның барлык формалары;

* диспансер учетыннан төшерелгәнче, актив һәм җинаятьара чорда ревматизм;

• йөрәк һәм кан тамырларының алынган яки тумыштан килгән пороклары;

• гипертоник авыру;

• кан һәм кан тамырлары авырулары;

• эпилепсия яки башка судорожные припадки һәм аларның эквиваленты;

• кискен психик авырулар һәм реактив халәтләр;

• бронхиаль астма;

• ашказанының җәрәхәтләнгән авыруы һәм 12 Кызыл эчәк;

* нефрит, пиелонефрит, бөер-таш авыруы, бөерләрнең тумыштан килгән аномалияләре;

• шикәр авыруы, тиреотоксикоз;

* барлык йогышлы, паразитар авырулар (сарымсак, гөмбә авырулары, педикулез һ.б.).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: