2020 елда наркотик исерек хәлдә йөрткән өчен җәза.

2020 елның 2 июне, сишәмбе

Россия юлларында һәлакәтләр һәм һәлакәтләр саны арта. Шул сәбәпле юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен җәза катгыйлана. Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексы – РФ КоАП) - безнең илнең хокук билгели торган документларының үзгәрүенә аеруча еш дучар ителә торган берсе. Анда соңгы үзгәрешләр 2017 елның 29 гыйнварында үз көченә керде. Башка үзгәрешләр дә булырга мөмкин, әмма 2020 елда наркологик исереклек өчен хокуктан мәхрүм итү төгәл сакланачак. Билгеле булганча, дөрес термин – «наркотик исерү». Нәкъ менә аның турында сүз барачак.

Наркотик исерек нәрсә дип атыйлар?

Сәрхүшлек астында нерв системасының аерым, үзгәргән хәлдә булуы аңлана. Ул спирт һәм аның нигезендә эчемлекләр, шулай ук наркотиклар, токсик һәм көчле тәэсир итүче матдәләр куллану белән бәйле булырга мөмкин.

Шуны аңларга кирәк, Юл хәрәкәте кагыйдәләре, аның нигә китерелүенә карамастан, теләсә кайсы исерек хәлдә автомобиль белән идарә итүне тыя.

Хәтта исереклек рөхсәт ителгән медицина препаратларын кабул итү аркасында килеп чыкса да, руль артына утырырга ярамый. Исерек килеш руль артына утырган затка да руль биреп булмый. Бу хокук бозган өчен җәза сез транспорт белән исерек кебек үк.

Исерек хәлне билгеләү тәртибе.

Россия законнары белән исерек билгеләр булуны билгеләү ЮХИДИ хезмәткәрләренә йөкләнде. Машина йөртүчедән исерек билгеләрен тапкан хезмәткәр аны транспорт белән идарә итүдән читләштерә һәм медицина тикшерүенә җибәрү турында Карар кабул итә. Җәза салу турындагы карарны суд кабул итә.

Иң еш кына исереклек билгеләре буларак күрсәтелә:

- үзгәртелгән, норма белән чагыштырганда, күз күременең күләме;

- нистагм – бик еш кына күз тирбәлеше ирекле булмаган;

- кеше аякларны күтәрә, кулларны алга суза һәм күзләрне йома торган хәлдә тотрыксызлык. Бу нигезләмә дип атала позой Ромберг;

- төгәллекне таләп итә торган хәрәкәтләрнең катлаулылыгы. Гадәттә сорыйлар, закрывая күзләр, прикоснуться указательным бармак к кончику борын;

- кул-аяк яки бармак калтырану.

Йөртүчедә психик яки физик тайпылышлар күзәтелүен раслаучы теләсә нинди билге булу инспекторга аны ТС идарәсеннән читләштерергә мөмкинлек бирә. Алга таба экспертиза үткәрелә.

ЮХИДИ инспекторы машина йөртүчегә еш кына «трубка»дип аталучы махсус индикаторны тәкъдим итеп, хәмернең исереклеген билгели ала. Бу процедура ике понятой катнашында үткәрелергә тиеш. Наркотик исерү бары тик медицина тикшерүендә генә билгеләнә. Хәзерге вакытта мондый тикшерү тәртибе Россия Сәламәтлек саклау министрлыгының 2015 елның 18 декабрендәге 933н номерлы боерыгы белән җайга салына.

Шуны белергә кирәк, әгәр дә Сез медицина тикшерүе узудан баш тартсагыз, суд исерек фактны расланган дип санарга мөмкин.

Бу анализ бирергә кирәк кан яки мочу. Гадәттә, мочу алалар, чөнки кан алу артык катлаулы. Медиклар наркотик, көчле тәэсир итүче һәм токсик матдәләрнең бөтен бер спектрына анализ үткәрәләр. Практикада еш кына трамвай кабул иткән өчен машина йөртү хокукыннан мәхрүм ителә. Бу препарат авыртуны баса торган куәтле препарат булып тора, Россиядә ул иң мөһим һәм тормыш өчен кирәкле дарулар исемлегенә кертелгән, әмма аның әйләнеше катгый контрольдә тотыла. Хәтта табиб билгеләү буенча препарат алсагыз да, аны кулланганнан соң руль артына утырырга ярамый.

ЮХИДИ беркетмәсе һәм медицина тикшерүе нигезендә хокуклардан мәхрүм итү турындагы карарны бары тик суд гына кабул итә. Әгәр хокук бозучы аның карары белән килешсә, ул, иректән мәхрүм итү чорына саклау өчен, ЮХИДИ бүлекчәсенә мөстәкыйль рәвештә тапшырырга тиеш. Хокуклар тапшырылмаган очракта, мәхрүм итү срогы тапшырылганчы өзелә.

Йөртүчене нинди җәза көтә?

Исерек килеш транспорт белән идарә иткән яисә шундый хәлдә булган затка идарә иткән кешеләргә Җәзаларны Административ хокук бозулар кодексының 12.8 статьясы билгели.

Хәзерге вакытта ике хокук бозу өчен дә штраф һәм машина йөртү хокукыннан мәхрүм итү каралган. Штраф 30 000 сум тәшкил итә. Хокуктан 1,5-ике елга кадәр мәхрүм ителәләр.

Әгәр исерек шофер транспорт белән идарә итәргә хокукы булмаса йә алардан мәхрүм ителсә, административ кулга алыну җәза булачак. Түләттерү вакыты-10 тәүлектән 15 тәүлеккә кадәр. Кулга алынмый торган шофер 30 000 сумга штрафка тартыла.

Шикаять бирү мөмкинлеге бармы?

Наркотик исергән өчен хокуктан мәхрүм итү-шактый катгый җәза, һәм күпләр аңа карата шикаять бирергә омтыла. Административ эшләр буенча карарларга карата шикаять белдерү тәртибе Административ хокук бозулар кодексының 30 бүлегендә бәян ителде. Төрле статьяларда әлеге башлыгы описано, нинди инстанцияләр сезгә мөрәҗәгать итәргә кирәк, булсын өчен, юкка чыгарырга түләтү. Шунысын да аңларга кирәк, сезнең артык кырыс җәза бирүегез турындагы фикерегез җитәрлек түгел. Административ хокук бозулар кодексының 12.8 статьясы җәзаны төгәл билгели, һәм исерек хәлдә идарә иткән өчен җәза бирү турындагы карарга сезнең гаепсезлегегезнең дәлилләре булу бердәнбер мөмкинлек булып тора.

Әгәр, мәсәлән, сез медицина экспертизасы алдан кабул ителгән, ә аның нәтиҗәләре ясалган дип саныйсыз икән, бәйсез экспертиза мөмкин кадәр тизрәк узарга кирәк.

Төрле матдәләр организмнан төрле тизлек белән чыгарыла. Мондый сораулар белән профессиональ рәвештә шөгыльләнмәгән кешегә барлык нечкәлекләрне белү бик кыен. Шуңа күрә, әгәр Сез машина йөртү хокукыннан мәхрүм итү турындагы карарга (инде чыгарылган яки фаразланган) шикаять бирергә җыенасыз икән, шунда ук мондый мәсьәләләрдә специальләшкән юристка мөрәҗәгать итү яхшырак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: