Тычкан бизгәген профилактикалау турында

2020 елның 24 апреле, җомга

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Чистай, Спас, Алексеевск, Яңа Чишмә районнарындагы территориаль бүлеге (алга таба – Чистай территориаль идарәсе) Чистай районы һәм Чистай шәһәре территориясе бөер синдромлы геморрагик бизгәк (алга таба – ГЛПС) буенча табигый чыганак булып тора, аның өчен авыруның язгы–көзге сезоны хас.

Әйләнә-тирә мохиткә ГЛПС вирусы инфекцияле тычкан кимерүчеләр бүленеп чыгуга эләгә, шуңа бәйле рәвештә авыру «тычкан» бизгәге дип атала. Кеше төрле юллар белән зарарланырга мөмкин, тик барыннан да ешрак кешенең җәнлекләр белән турыдан-туры элемтәдә торуы, шулай ук азык-төлек, кимерүчеләр бүлеп биргән тузан сулаганда.

Агымдагы елның өч аенда республикада тычкан бизгәге белән авыручыларның 201 очрагы теркәлгән (100 мең кешегә 5,38), бу узган елның шул ук күрсәткеченнән 2,9 тапкыр артык (100 мең кешегә 1,83).).

Чистай районында 2020 елның узган чорында тычкан бизгәге белән авыруның 8 очрагы теркәлгән, бу республика күрсәткеченнән 2,1 тапкыр югары. 2019 елның шул ук чорында тычкан бизгәге белән авыру очраклары теркәлмәгән.

Зарарлану мизгеленнән башлап авыруның беренче билгеләре күренүгә кадәр 7-10 көн (максималь инкубация чоры 21-25 көн) уза. ГЛПС авыруы билгеләре башлангыч стадиядә салкын тию авыруы симптомнары белән охшаш: тән температурасы күтәрелә, баш авырту, мускулларда авырту, гомуми йомшаклык, аппетит югала.

Зарарлану, кагыйдә буларак, урман массивлары белән янәшә урнашкан шәхси йортларда яшәгән вакытта, сарайларда, базларда урып-җыю вакытында, печән күчергәндә, утын күчереп утыртканда, хайваннарны караганда, урманда булганда, урман әзерләү, авыл хуҗалыгы эшләрендә, бакча-дача участокларында эшләгән вакытта көнкүреш шартларында шәхси профилактика кагыйдәләрен үтәмәгәндә килеп чыга.

Зоологик фаразларга караганда, һава торышы һәм азык шартларында вак тычкан кимерүчеләрнең саны арту көтелә.

Урманнарда, урман саклау полосаларында бураулау, аунау, көнкүреш һәм төзелеш чүп-чары булу урман тычканнарының үрчүенә һәм таралуына, шул исәптән кыр тычканнарының төп күчерүенә генә уңай шартлар тудыра.

Чистай территориаль органы искәрткәнчә, ГЛПСНЫ профилактикалау чараларын шәһәр һәм районнарның Муниципаль берәмлекләре органнары, юридик затлар һәм шәхси эшмәкәрләр, шулай ук гражданнар оештыра һәм үткәрә.

Юридик затлар, шәхси эшмәкәрләр җитештерү, җәмәгать, торак биналарында, биналарда, корылмаларда, транспортта, шәһәр һәм авыл җирлекләре территорияләрендә, сәнәгать мәйданчыкларында дератизациялиләр.

Объект администрациясе, биналар, транспорт хуҗалары һәм арендаторлары тиешле шартлар яки махсус оешмалар көче белән дератизация үткәрәләр.

ГЛПС авыруыннан саклаучы махсус профилактика һәм дару препаратлары юк. Дәвалау, нигездә, симптоматик.

ГЛПС авыруын профилактикалау өчен түбәндәге киңәшләрне үтәргә кирәк:

Бүлмәләрнең кимерүче үткенлеген тәэмин итәргә: торак, хуҗалык корылмаларындагы барлык щелларны бетерергә, металл челтәр белән вентиляция отверстияләрен, подвал тәрәзәләрен, коммуникацияләр узу урыннарын ябарга кирәк;
Күпфатирлы йортта кимерүчеләр табылганда, күпфатирлы йортның гомуми кулланылыштагы урыннарында планнан тыш дератизация һәм профилактик эшләр үткәрү өчен идарәче компаниягә үз вакытында мөрәҗәгать итәргә кирәк;
Торак һәм хуҗалык корылмаларында, гаражларда, дача йортларында агулы приманкалар, капканнар, махсус җилем препаратлары кулланып кимерү-куллану чараларын системалы рәвештә үткәрү.
Тузан бүлеп бирү (сарайлар, гаражларда, базларда урып – җыю вакытында, печән ташу, икмәк, дача йортында җыештыру, иске корылмаларны сүтү яки ремонтлау вакытында)-дымлы дүрт катлы марля бәйләвечен, пылауга каршы махсус битлек-ресираторларны, перчатокларны, махсус кием һәм аяк киемен куллану.
Төн кунагы өчен алынган биналарны һәм ташландык корылмаларны файдаланмаска.
Дезинфекция чаралары кулланып, бакча һәм авыл йортларында, коттеджларда дымлы җыештыру үткәрергә.
Сакларга продуктлары таре, доступные өчен мышей.
Шәхси гигиена кагыйдәләрен төгәл үтәргә: урманга барганда, балык тотканда, ау вакытында кулларыгызны ризык һәм тәмәке тартканчы юыгыз, җәнлекләрнең яки аларның мәетләренә кагылмагыз.
Чүп-чарны даими рәвештә чыгаруны тәэмин итәргә, территорияләрне чүп-чардан, коры-сарыдан, коелган яфраклардан чистарту һәм төзекләндерү буенча чаралар үткәрергә, эре габаритлы, төзелеш чүп-чарларын чүп-чардан арындырырга һ. б.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: