Рөстәм Миңнеханов Татарстанда бакча сезонына әзерлек буенча киңәшмә уздырды

2020 елның 21 апреле, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Татарстанда бакча сезонына әзерлек буенча киңәшмә уздырды. Санитар-эпидемиологик вәзгыять уңаеннан чара видеоконференцэлемтә режимында узды. Анда шулай ук Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов катнашты.

Бүгенге көндә республиканың 23 муниципаль берәмлегендә 381 мең бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәте (СНТ) теркәлгән. Һәр участокта ким дигәндә өч кеше ял итүен исәпкә алсак,бу инде 1 млн татарстанлы.

2013 елдан "Татарстан Бакчачылар берлеге" эшли. Бакчачылык хәрәкәтенең кураторы итеп Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы билгеләнгән.

Татарстанда бакчачылык ширкәтләренең тышкы инженерлык инфраструктурасын норматив хәлгә китерү буенча эш алып барыла, дип искәртте Рөстәм Миңнеханов. 2017 елдан бу максатларга ел саен 500 млн. сумнан артык акча бүлеп бирелә. Шулай итеп, өч ел эчендә 1 млрд 650 млн сум акча бүлеп бирелгән. Бу 151 су башнясы куярга, 83 скважина ремонтларга, 26 км суүткәргеч салырга, каты көнкүреш калдыкларын җыю һәм чыгару өчен 359 мәйданчыкны норматив хәлгә китерергә мөмкинлек бирде. Моннан тыш, 92 км керү юлы ремонтланган, 116 км электр тапшыру линияләре һәм 118 комплект трансформатор подстанциясе эше җайга салынган.

Агымдагы елда, катлаулы икътисади шартларга карамастан, бу эш дәвам итәчәк, дип ышандырды Рөстәм Миңнеханов, 500 млн.сум финанслау каралган.

Татарстан Президенты 2018 елдан бакчачылык ширкәтләренә финанслашу шартларында аларның эчке инженерлык челтәрләрен ремонтлау буенча ярдәм күрсәтелә, дип өстәде. Челтәрләрне норматив хәлгә китерү өчен бакчачы керткән һәр сумга Татарстан бюджетыннан 2 сум бүлеп бирелә. Әлеге механизм ярдәмендә 2018-2019 елларда өстәмә рәвештә 13 км эчке аллея, 120 км дан артык электр тапшыру линияләре, 44 км чамасы суүткәргеч ремонтланган. Программаның иң актив катнашучылары-Казан һәм Тукай районы бакчачылары. Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров билгеләп үткәнчә, быел планлаштырылган бакчачылык ширкәтләрендә 21 муниципаль районда бакчачылар катнашачак.

Татарстан Бакчачылар берлеге рәисе Владимир Дейнекин республика җитәкчелегенә бакчачыларга ярдәм итүләре өчен рәхмәт белдерде. Ул искәрткәнчә, республикада 900 дән артык бакчачылык һәм яшелчәчелек ширкәтләре, ә хәзер ТР Виноград үстерүчеләр ассоциациясе төзелә. Владимир Дейнекин бакчачыларның ташламалы категория гражданнар (пенсионерлар) өчен, шул исәптән су транспортында йөрү бәясе кебек сорауларын яңгыратты. Татарстан Бакчачылар берлеге рәисе сүзләренә караганда, тормыш күрсәткәнчә, бакчаларның стратегик әһәмияте кимеми.

Рөстәм Миңнеханов бу мәсьәләне ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгына карарга кушты.

Онлайн-киңәшмә барышында бакчачылык ширкәтләре вәкилләре үзләрен кызыксындырган сорауларын бирделәр, аерым алганда, инвентарьлаштыру һәм бакчачылык ширкәтләренә вак таш түшәмәле юллар балансына кую (Татарстан Республикасы бюджеты акчасы хисабына ремонтланган), аз торак пунктларның һәм бакчачылык ширкәтләренең (сезонлы яшәү белән) кәрәзле элемтәсенең сыйфаты, бакчачыларга каты көнкүреш калдыкларын чыгару буенча хезмәт күрсәтү өчен түләү турында иде.

Хәзерге эпидемиологик вәзгыять шартларында Рөстәм Миңнеханов бакчачыларны үз сәламәтлекләренә игътибарлы булырга, коронавирус инфекциясенә каршы көрәштә барлык саклык чараларын үтәргә, шулай ук максималь санда контактларны, шул исәптән бакчачылык ширкәтләрен булдырмаска чакырды.

Моннан тыш, республика Президенты ТР Муниципаль берәмлекләр советы рәисен, район башлыкларын һәм шәһәр мэрларын, барлык авыл җирлекләре җитәкчеләрен җирле үзидарә көне белән котлады, дип хәбәр итә ТР Президенты матбугат хезмәте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: