Сак булыгыз талпаннар!

2020 елның 17 апреле, җомга

Талпаннарның активлык сезоны 2020 елда вакытыннан алдан башланды. Талпанның беренче катнашуы апрель башында теркәлгән. Талпанның активлыгы апрель урталарында актив фазага җитә, ул йокыдан чыга һәм актив рәвештә ауга һәм үрчи башлый. Июнь аенда популяциянең саны коры һәм эссе һава аркасында кими башлый. Активлык фазасының икенче дулкыны август, сентябрь һәм октябрь айларына туры килә, ул язгыдан начаррак, әмма тешләре шулай ук ихтимал. Җылы көз талпанның ялын йокыга калдыра, ә сентябрь аенда беренче кыскарулар килеп җитсә, талпаннар сезонын тәмам дип санарга мөмкин.

2019 елда, талпаннар утырту уңаеннан, Чистай РҮХнә медицина ярдәме сорап 128 кеше мөрәҗәгать итте. (2018 ел-134). 115 талпан талпан энцефалиты һәм талпан боррелиозы вирусы булу-булмауга тикшерелгән, аларның 3 талпан боррелиозы белән зарарланган.

Талпан энцефалиты-бик авыр үтә һәм параличлар яки үлем белән тәмамлана торган вируслы авыру. Бу авыру үзәк нерв системасын һәм баш миен зарарлый, баш мие матдәсендә ялкынсыну процессы үсә – бу аның теләсә кайсы бүлекләренең эшен бозуга китерергә мөмкин.
Талпан энцефалиты вирусы белән зарарланган вакытта патология билгеләре шунда ук барлыкка килә – әгәр, әйтик, иртән тешләсә, кичкә үк авыруның организмның иң көчле интоксикациясе билгеләре пәйда була: күңел болгану һәм көчле косу; температура критик күрсәткечләргә кадәр кискен күтәрелү; баш авырту; йөзнең һәм муенның тиресе кызара. Кыска гына вакыттан соң энцефалит үсешенең башка билгеләре дә күренә башлый: артериаль кан басымын киметү, тешләү урынында ялкынсыну билгеләре (шешенү, буяу, пальпация вакытында авырту), йөрәк ритмы бозылу, тыгылу мускулларының ригидлыгы (киеренкелеге), яктылык куркынычы.

Тик, кызганычка каршы, талпан тешләвен булдырмый калмагансыз икән? Паниковать ашыкмагыз. Тик талпан тешләгәннән соң, энцефалитны профилактикалауга керешкәнче, аларга зарарланган тире участогыннан паразит алырга тырышыгыз. Өстәвенә, моны мөмкин кадәр тизрәк эшләргә кирәк, чөнки бу очракта авыруның үсү ихтималы күпкә түбәнрәк. Сыйфатында кул астындагы чаралар кулланырга мөмкин щипцы яки пинцет. Иң мөһиме-паразит ясау, салмак кына аны үз көзләре тирәсендә борып җибәрү. Якынча икенче-өченче борылышта сездә алырга төшерергә талпан белән тире. Бер генә очракта да аны раздавливайте, югыйсә, слюна, содержащая вирус, ала эләгү сезнең организм аша микротрещиналар. Талпанны май белән капларга, ә аннан соң гына алырга була дигән фикер бар.

Әмма, чынлыкта, бу түгел, иң яхшы вариант. Бөтен эш шунда ки, талпан ял итә башлый һәм шул ук вакытта организмыгызга күп санда кан һәм слюна чыгара. Шулай итеп, сез бары тик тизләтергә үсеш недуги.

Талпаннар тешләмәсен булдырмас өчен, табигатьтә булуның гади кагыйдәләрен үтәргә кирәк: кием озын җиңнәр һәм штаннар белән булырга тиеш; оекбашларга штаннар салырга, ә уч төбенә перчаткалар кияргә кирәк (хәтта алар бик нәзберек булса да); киеменә талпанга каршы чаралар китерергә, өйгә кайтканнан соң бөтен киемне салдырырга һәм душны кабул итәргә кирәк, аннары үз киемеңне «урманнан» һәм тәнегезне талпаннар табылу предметына игътибар белән карарга кирәк.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Чистай , Спас, Алексеевск, Яңа Чишмә районнары территориаль бүлеге белгече А. Р. Әгъзамова

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: