Татарстан Республикасы Хөкүмәте үз-үзеңне изоляцияләү вакытында махсус үткәргечләр алу тәртибен раслады

2020 елның 1 апреле, чәршәмбе

Татарстанда республикада яшәүчеләргә үз-үзеңне изоляцияләү чорында хәрәкәт итү хокукын бирә торган махсус рөхсәтләр алу тәртибе гамәлгә кертелде. Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин Татарстан Республикасы Хөкүмәтенең тиешле карарына кул куйды.

Теләгән кеше теркәлеп гражданин җибәрә SMS-хәбәр (хакы өчен ул түләтмиләр) номерына 2590 шундый тексты: ТЕРКӘЛҮ#Фамилия, Исем, атасының исеме#сериясе һәм номеры паспорт#адрес фактик яшәү урыны (мисал сыйфатында – ТЕРКӘҮ#Иванов Иван Иванович#92199632506#Казан Нигъмәтуллина 5 фатир, 9).

Шуннан соң аңа уникаль теркәү коды белән SMS-хәбәр килә.

Аннары «максат» тексты белән 2590 номерга кабат SMS-хәбәр җибәрергә кирәк.

Судка бару, балаларны белем бирү оешмасына илтү, медицина яки ветеринария оешмасына бару, җирләүләрдә катнашу, паспорт алу яки яңадан торгызу өчен рөхсәт алынырга мөмкин. Моннан тыш, аларны дачага бару яки аннан кайту, почта һәм кредит оешмаларына бару өчен рәсмиләштерергә мөмкин.

Рөхсәтне шулай ук авыру туганнарына дару, азык-төлек һәм беренче чиратта кирәк булган әйберләр илтү яки аларга ярдәм күрсәтү өчен дә алырга мөмкин, диелә карар текстында.

Әгәр гражданин уникаль рөхсәт коды язылган җавап SMS-хәбәр алса, ул аның гамәлдә булган чорында күрсәтмәне үз эченә алачак.

Шул ук вакытта, затларга, отправляющимся эшкә, кирәк булачак гына формасын белешмә, аны эш бирүче бирергә мөмкин хезмәткәрләренә. Белешмә республика территориясе буенча хезмәт вазыйфаларын үтәүгә бәйле булмаган хәрәкәткә кагылмый.

ТР Яшьләр эшләре министрлыгы өлкәннәргә азык-төлек һәм дарулар китерүче волонтерларга белешмәләр бирәчәк.

Ашыгыч медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать иткән очракта, шулай ук тормышка һәм сәламәтлегенә турыдан-туры янау булган очракта, рөхсәт алырга кирәкми. Ул якындагы кибеттә азык-төлек сатып алганда, йорт хайваннарын урамда йөрткәндә, чүп чыгарганда да кирәк булмаячак.

Күмәк йөргән очракта, рөхсәт кәгазендә барлык пассажир һәм машина йөртүче булырга тиеш, дип ассызыклана карарда.

Федераль Җыелыш элегрәк РФ Административ хокук бозулар турындагы Кодексына кертелгән төзәтмәләрне хуплады. Инфекция таралу куркынычы шартларында үз-үзеңне изоляцияләү режимын бозган өчен зарарланган гражданга 15 меңнән 40 мең сумга кадәр штраф яный.

Вазыйфаи затлар өчен штрафлар суммасы 50дән 150 мең сумга кадәр, ә юридик затлар өчен – 200дән 500 мең сумга кадәр. Моннан тыш, оешмаларга 30 тәүлеккә кадәр эшчәнлекне туктатып тору яный.

Әгәр закон бозу кеше сәламәтлегенә зыян китерсә яки аның үлеменә китерсә, ләкин җинаять билгеләре юк икән, гражданнардан – 150дән 300 мең сумга кадәр, вазифаи затлардан – 300дән 500 мең сумга кадәр, юридик затлардан 500 меңнән 1 млн сумга кадәр штраф түләттереләчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: