Татарстанда талпаннар сезоны башлана

2020 елның 27 марты, җомга

Иртә яз һәм уңайлы табигый шартлар Татарстанда талпаннар активлашуга ярдәм итә, алар талпан вирус энцефалитын, иксод талпан боррелиозын, гранулоцитар анаплазмасын һәм кешенең моноцитар эрлихиозын йөртүчеләр булып тора.

Татарстан Республикасының 28 районы, шулай ук Казан һәм Чаллы талпаннар күпләп очрый торган территория булып тора.

Татарстанда 9-нчы марттан башлап һәр атна вируслы энцефалит һәм башка инфекцияләргә күзәтү үткәрелә. Әлегә республикада талпан тешләү очраклары теркәлмәгән, әмма 2019 елда талпан тарафыннан беренче зыян 23-нче мартта билгеләнгән.

Талпан инфекциясен китереп чыгаручы элементлар кешегә вирус белән чирләгән талпан тешләвенең беренче минутларында селәгәй белән бергә күчә. Шәһәр халкы аны еш кына шәһәр яны урманнарында, урман паркларында, бакча участокларында йоктыра.

Талпанлы вирус энцефалитка каршы иммунитет мөһим профилактик фактор булып тора һәм вируслы талпаннар энцефалиты булган урыннарга (авыл хуҗалыгы, гидромелиоратив, төзелеш, әзерләү, кәсеп, геологик, эзләнү һәм башка эшләр) чыга торган кешеләргә ясала. Быел 8 меңнән артык кешене җәлеп итү планлаштырыла, дип хәбәр итә ТР буенча Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәте идарәсе матбугат хезмәте.

Вакциация курсын алдан ук үткәрергә кирәк. Ул 2 прививкадан тора - беренчесен октябрьдә эшләргә тәкъдим ителә, икенчесен - 5-7 айдан. Прививкалар арасындагы минималь интервал 1-2 ай тәшкил итә. Вакцинация табигатьтәге инфекция урыннарына чыгарга ике атна кала алдан тәмамланырга тиеш, ревакцинация бер елдан соң үткәрелә.

Ял итү урыннарына һәм яшел зоналарга йөргәндә, индивидуаль саклану чараларын күрергә кирәк. Талпан тешләгән (ябышкан) очракта, яшәү урыны буенча медицина оешмасына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Әгәр дә талпан мөстәкыйль рәвештә алынган булса, кыска вакыт эчендә (4 тәүлектән дә соңга калмыйча) медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: