Республика хуҗалыкларына татар атларын үрчетүгә 5 млн. сум бүлеп биреләчәк

2020 елның 17 феврале, дүшәмбе

Республиканың авыл хуҗалыгы оешмаларында 2020 елга татар токымлы атларны үстерү өчен ана баш санын сатып алуга субсидияләр каралган, аларның гомуми күләме 5 млн.сум тәшкил итәчәк, дип хәбәр итте Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы коллегиясе барышында.

Исегезгә төшерәбез, 2019 елның 6 февралендә сакланыла торган селекция казанышлары дәүләт реестрында «татар»токымлы атларга патент теркәлгән иде. 7-8 сәгать дәвамында өзлексез хәрәкәттә булырга һәм 100-120 км ара үтәргә сәләтле татар атларының феноменаль чыдамлылыгын Россия иппология фәне дә билгеләп үтә.

Әйтик, 8-10 ел дәвамында атларны торгызу белән Әлки районының Әхмәт авылыннан фермер Фәнис Бакиров шөгыльләнде. Аның өчен Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы гранты зур ярдәм булды, ул гаилә фермаларын үстерү буенча дәүләт программасында катнашу ярдәмендә алды.

Бу хакта тулырак Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы ярдәме белән татар телендә дөнья күргән «Татар атлары» китабында укырга мөмкин. Китапта татар атларының төп токым билгеләре тасвирланган: экстерьер, масть, конституция, продуктивлык һәм чыдамлык.

Татар токымлы атлар Татарстан Республикасының чын байлыгы булды һәм хәтта «Зөләйха күзләрен ача»тарихи фильмын төшерүдә катнашырга да өлгерделәр. Төп герой Кремльгә нәкъ менә татар атында бара.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: