Чистай "Юлдаш "интернат-йортында" өлкән буын" проектын тормышка ашыру буенча беренче тәҗрибә

2020 елның 31 гыйнвары, җомга

Чистай «Юлдаш» өлкәннәр һәм инвалидлар өчен интернат-йорты «дәүләт автоном социаль хезмәт күрсәтү учреждениесенең» Демография «милли программасының «өлкән буын» төбәк проектын тормышка ашыру кысаларында өлкән яшьтәге кешеләрнең тормыш сыйфатын күтәрү проблемасын хәл итүгә комплекслы якын килә.

2020 елдан башлап безнең учреждение өлкән яшьтәге гражданнар һәм инвалидларны үз-үзләрен мөстәкыйль карый алмый торган озак сроклы карау системасын гамәлгә кертүгә юнәлдерелгән сынау проектын гамәлгә ашыру буенча Татарстан Республикасының 13 районы арасына керде. Учреждениенең белгечләре һәм персоналы алдына куелган төп бурыч-озак вакытлы карауга мохтаҗ булган кешеләргә баланслы социаль хезмәт күрсәтү һәм медицина ярдәме күрсәтү.

2019 елда интернат-йорт белгечләреннән торган эшче төркем оештырылды, ул социаль хезмәт күрсәтүләрдән файдаланучыларны типизацияләде. Ягъни, гражданнарның үз-үзләренә хезмәт күрсәтү дефициты билгеләнде, соңыннан аларны бәяләү нәтиҗәсендә җыелган баллар санына карап, билгеле бер төркемгә кертү белән бәйле. Типизация нәтиҗәләре буенча, социаль хезмәт күрсәтүләрдән файдаланучыларның төп проценты көндәлек тормыш эшчәнлегенең күп кенә төрләрендә шактый чит кеше ярдәменә мохтаҗ булуы ачыкланды. Һәркем өчен, карап тоту төркеменә карап, социаль хезмәтләр исемлеге эшләнгән. 2020 елның 1 гыйнварына учреждениедә барлыгы 169 кеше протиплаштырылган.

Хәзерге вакытта физик халәтне, функциональ статусны, психологик сәламәтлекне, тормыш эшчәнлеген чикләүне комплекслы бәяләү нәтиҗәләре буенча 73 социаль хезмәт алучыга социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләрен гамәлгә кертү кысаларында дәвалау-тернәкләндерү чаралары тапшырылган.

Узган ел учреждениенең 11 хезмәткәре социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләре хезмәткәрләре өчен «Сиделка (тәрбия буенча ярдәмче) " 288 сәгатьлек программасы буенча һөнәри белем алдылар.  Укуларны «Профессионал «уку үзәге»өстәмә һөнәри белем бирү автоном оешмасы алып барды. 2020 елда күрсәтелгән Программа буенча тагын 14 хезмәткәрне карау күнекмәләренә өйрәтү планлаштырыла.

Моннан тыш, учреждение белгечләре өлкән буын кешеләре һәм инвалидлар белән эшләүнең инновацион, апробацияләнгән формалары һәм методлары да киң кулланыла. Реабилитацион махсуслаштырылган җиһазлар оста һәм актив кулланыла.  Инсульт кичергән социаль хезмәт алучыларда хәрәкәт итү функцияләрен, социаль-көнкүреш күнекмәләрен югалткан аякларны торгызу буенча яхшы нәтиҗәләргә ирешелде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: