Дмитрий Иванов предприятие җитәкчеләре белән очрашты

2020 елның 23 гыйнвары, пәнҗешәмбе

«Чистай» мәдәни үзәге залында үзмәшгульләр, предприятие, оешма, сәүдә, КФХ җитәкчеләре чәй табыны артына җыелды. Алар муниципаль районның икътисади үсеше, аның киләчәк перспективалары турында фикер алыштылар.

Барыгызны да муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов сәламләде. Ул катнашучыларга Чистай районының 2019 елда һәм узган бишьеллыкта социаль-икътисади үсеш нәтиҗәләре турында сөйләде.

«Соңгы 5 елда 120 км юл төзелде, 3 ел эчендә генә дә 33 ишегалды төзекләндерелде, якындагы 3 елда барлык инфраструктуралы шәһәрдәге барлык ишегалларын төзекләндерү планлаштырыла. Парклар, скверлар, аллеялар, спорт мәйданчыклары төзекләндерелде. Сәламәтлек саклау өлкәсендә дә шулай ук күп эш башкарылды: балалар поликлиникасы, 19 ФАП төзелде, шәһәрнең барлык сырхауханәләре ремонтланды, РҮХнә капиталь ремонт башланды. Соңгы 5 ел эчендә 135 мең кв.м торак файдалануга тапшырылган, авария хәлендәге йортлардан күчерелгән һәм сүтелгән. Объектларның бер өлеше БРИКС банкы акчалары хисабына реконструкцияләнәчәк, шул исәптән 10 музей объекты. Калган объектлар арендага тапшырылачак яки торглардан сатылачак. Бизнесменнарга торгларда активрак катнашырга тәкъдим итәбез", - дип уртаклашты Дмитрий Иванов.

«Чистай» ТОСЭР ташламалары турында ТОСЭР үсеше бүлеге башлыгы Ольга Суслова сөйләде. Ольга Михайловна билгеләп үткәнчә, ТОСЭРга керү моношәһәр статусына ия Чистай шәһәрендә моношәһәрләргә ярдәм итү фондыннан 0% ка кадәр озак сроклы займ кебек өстенлеккә ия.  Аның белән бергә мәйданчыкта үз эшчәнлеген гамәлгә ашыручы өстәмә докладчылар – предприятиеләр директорлары чыгыш ясады.

«Ак Барс «ОК» ҖЧҖ директоры Максим Салаев һәм «Чистай пластмасса заводы» ҖЧҖ директоры Сергей Степанов ТОСЭР резиденты статусындагы эш турындагы тәэсирләре белән уртаклаштылар. Сергей Михайлович, үз чиратында, аяк киеме компаниясе мисалында нәкъ менә ТОСЭР резиденты буларак эшчәнлеген оештыру тәэсирен белдерде.

Якын арада «Чистай» индустриаль паркы мәйданчыгында «Чистай» ТОСЭР резидентлары сыйфатында тагын 8 предприятие урнашачак.

Актив эшмәкәрлек эшчәнлеге, инвестицион активлык һәм яңа эш урыннары булдырганы өчен кайбер предприятиеләр җитәкчеләрен Чистай муниципаль районы Башлыгының Рәхмәт хаты белән бүләкләделәр.

Тулырак итеп «Чистопольские известия» («Чистай хәбәрләре») газетасының якындагы чыгарылышында укыгыз (16+)

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: