Чистай бала тудыру йортында «туган балага бүләк» республика акциясе старт алды

2020 елның 16 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2020 елның 14 гыйнварында Чистай бала тудыру йортында Татарстан Республикасында даими яшәүче, җан башына уртача керем яшәү минимумыннан артмаган яңа туган балалары булган гаиләләр өчен беренче бүләк комплекты бирелә.  Балалар кирәк-яраклары комплектына Нурлат шәһәрендә яшәүче Әхмәтовлар гаиләсе ия булды. Яңа туган сабый Чистай бала тудыру йортында дөньяга килгән.

Яшь ата-аналар фикеренчә,» яңа туган сабыйга бүләк " тә баланың беренче айлардагы барлык ихтыяҗлары исәпкә алынган. Бүләккә 14 позиция керә - болар-комбинезон, урын-җир кирәк-яраклары (юрган, мендәр-кокон, пеленки), балалар махр җыелмасы, яңа туган сабый өчен җыелма (кофточка, штаншка, чепчик), гигиена чаралары, балалар косметикасы. Ә матур якты контейнерны соңыннан уенчыклар өчен кулланырга мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2009 елның 4 декабрендәге 1100 номерлы карары нигезендә, 2020 елдан башлап, Татарстан Республикасында даими яшәүче, җан башына уртача керем яшәү минимумы күләменнән артмаган яңа туган балалары булган гаиләләр балалар кирәк-яракларының бүләк комплектлары белән тәэмин ителә. Аны бала табу урыны буенча бала табу йортына алу өчен гаиләнең җан башына уртача кереме күләме турында республика матди ярдәм үзәге (компенсация түләүләре) бүлеге тарафыннан бирелгән белешмә бирергә кирәк.

Бүләк комплекты чыгарылган көнне тудыру йорты тарафыннан бирелә. Чыгарылу көнендә бүләк комплектын алмаган очракта, гаилә (Әти, әни, опекун) аны бала туганнан соң алты айдан да соңга калмыйча яшәү урыны буенча бала тудыру йортында алырга мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: