Синоптиклар начар һава шартлары турында кисәтә

2019 елның 30 декабре, дүшәмбе

«Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне мониторинглау идарәсе» ФДБУНӘН Татарстан Республикасы территориясендә 2019 елның 31 декабреннән 2020 елның 1 гыйнварына кадәр һава шартларының сизелерлек начараюы турында консультация килде.

Россиянең Европа территориясенә төньяк атлантик циклон чыгу сәбәпле, Татарстан Республикасында һава торышы сизелерлек начарланачак. Атмосфера фронтлары узганда кар һәм юеш кар рәвешендәге көчле явым - төшемнәр көтелә, күз күреме 500 метрга кадәр һәм аннан да кимрәк начарлана торган буран, көньяк-көнбатыштан исүче җилнең тизлеге секундына 17-22 метрга кадәр, кайбер районнарда бозлавык. Һава температурасының сизелерлек үсеше фаразлана: минималь төнлә -8..-13°, көнчыгыш районнарда -16 ° кадәр..-21°, иртәгә күтәрелү белән; көн дәвамында -4 градуска кадәр күтәреләчәк..+1°. Юлларда көчле бозлавык һәм кар көртләре барлыкка килү. Шулай ук атмосфера басымының сизелерлек һәм кискен кимүе көтелә.

Яңа ел төнендә 31 декабрьдән 1 гыйнварга һәм 1 гыйнварда көндез республикада циклонның җылылык секторы йогынтысында вакыт белән кар, юеш кар көтелә. Урыны белән буран һәм бозлавык. Җил көньяк-көнбатыштан төньяк-көнбатышка 7-12 м/с тизлектә, көчәйгәндә 14 м/с кадәр тизлектә, төнлә һәм көндез -4 м..+1°. Юлларда кар көртләре һәм көчле бозлавык саклана. Атмосфера басымы тиз үсәчәк.

ГТХМ тәкъдимнәре https://16.mchs.gov.ru/deyatelnost/press-centr/operativnaya-informaciya/4045728

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: