Чистайлылар Кама елгасының яр буен төзекләндерү проектына үз тәкъдимнәрен керттеләр

2019 елның 16 декабре, дүшәмбе

Бүген «Чистай»мәдәни үзәгендә төзекләндерү концепциясе буенча җәмәгатьчелек фикер алышуы узды.

Фикер алышуларда катнашу өчен шәһәрнең иң инициативалы кешеләре җыелды. Катнашучылар арасында Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов, шәһәр Башкарма комитеты җитәкчесе Илдар Рәхимов, «Чистай шәһәре " муниципаль берәмлеге башлыгы урынбасары, территориаль иҗтимагый үзидарәләр җитәкчеләре бар иде.

Сәламләү сүзендә Эдуард Хәсәнов чарага район Башкарма комитеты җитәкчесе буларак түгел, ә Чистай кешесе буларак килүен билгеләп үтте. Чараны модератор сыйфатында Татарстан Республикасында Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкилнең Чистай муниципаль районындагы җәмәгать ярдәмчесе, "бердәмлек "сою КБОның ресурс үзәге" КБАО җитәкчесе Софья Хәсәнова алып барды.

Барлык катнашучылар да 7 командага бүленде: архитекторлар һәм оешма хезмәткәрләре, ветераннар, иҗади яшьләр, мәктәп укучылары, мәдәни-ял итү үзәкләре һәм китапханә вәкилләре, шәһәр оешмалары җитәкчеләре һәм студентлар. Һәр төркем үзенең шәхси план-проектын формалаштырды, аларда төркемдә катнашучыларның барлык теләкләрен исәпкә алдылар. Мәсәлән, әгәр бер өстәл аз хәрәкәтләнүче халык төркемнәренең ялына аерым игътибар итсә, икенче төркем «имтихан вакытында стресслардан зыян күргән балаларга»һәйкәлен торгызырга тәкъдим итте.

Иҗтимагый фикер алышулар нәтиҗәсендә булачак яр буеның дизайн-проекты формалаштырылачак.  Heads Group архитектура бюросына нигез салучы Владимир Куликовский белдергәнчә, Чистайда аңа эшләргә туры килгән һәм Яр буеның эскизларын эшләгәндә иҗтимагый фикер алышуларда үз тәкъдимнәрен керткән чистайлыларның реаль идеяләреннән аерылып торачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: