Чистай полициясе террорчылык актлары турында ялган хәбәрләр өчен җаваплылык турында кисәтә

2019 елның 13 декабре, җомга

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге террорлык акты турында хәбәр итеп, Сез җәмәгать куркынычсызлыгына куегыз, дип искәртә. Ялган хәбәрләр тормыш ритмын бозалар, учреждениеләр һәм оешмаларның эшен туктаталар, кешеләрне эвакуацияләү кирәклеген тудыралар. Әзерләнә торган җинаять турында мәгълүматны эшкәртүдә катнашкан хокук саклау органнары хезмәткәрләренең барлык гамәлләре гражданнарның тормышына һәм сәламәтлегенә куркыныч янауга нигезләнә, шуңа күрә килгән барлык хәбәрләр буенча, мөмкин булган тискәре нәтиҗәләрне булдырмас өчен, җентекле тикшерүләр үткәрелә. Бу турыдан-туры бурычларны үтәүдән ашыгыч хезмәтләрнең көчләрен һәм чараларын мәҗбүри рәвештә җәлеп итүгә китерә.

Терроризм акты турында ялган мәгълүматларны ничек кенә белдердегез-җинаять Камил санала. Формасы белдерү хәбәрләр булырга мөмкин төрле: телдән һәм язма, рәвешендә телефон шалтыратулар яки видеороликлар. Бүгенге көндә заманча техник чаралар полиция хезмәткәрләренә хәбәр авторларын кыска вакыт эчендә билгеләргә мөмкинлек бирә.

Полиция хезмәткәрләре гражданнарга террорчылык акты турында ялган хәбәрләр өчен Россия Федерациясенең гамәлдәге законнары белән 14 яшькә җиткәндә җинаять җаваплылыгы каралган, дип кисәтә.

РФ Җинаять Кодексының 207 маддәсе нигезендә, кеше үлеменә куркыныч тудыручы шартлаткыч, ут төртү яки башка гамәлләр турында ялган хәбәр ике йөз мең сумнан алып ун елга кадәр, саксызлык аркасында кеше үлеменә китергән авыр нәтиҗәләр килеп туганда, сигез меңнән алып ун елга кадәр иректән мәхрүм итүгә кадәр штраф салына.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: