2019 елның 26 июне, чәршәмбе

2019нчы елның 23нче июнендә Якты Аккош күле Залесный бистәсенең урман паркы зонасында халкыбызның яраткан бәйрәме Сабантуй узды.

Сабан һәм дуслык бәйрәме шәһәр һәм район халкын һәм кунакларын җир-туендыручысын хөрмәт итү һәм вакытны файдалы итеп үткәрү өчен күп милләтле зур гаилә җыйды.

Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Алексеевич Иванов, Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Галина Юрьевна Задворнова, «ТР ЧМР Башкарма комитетының мәдәният бүлеге» МКУ башлыгы Наталья Владимировна Ларионова һәм мәдәният учреждениеләре хезмәткәрләре составындагы Чистай муниципаль районының иҗади командасы шәһәр халкы һәм кунаклары өчен рус хуҗалыгын киң һәм лаеклы тәкъдим иттеләр.

Бәйрәм кунакларына рус халкының көнкүреше, гореф-гадәтләре һәм йолалары тәкъдим ителде, анда рус халкының байлыгы, иҗади фантазия, мәдәният, рус халкының милли колориты чагылыш тапты. Йорт хуҗалары җыр, дәртле бию белән кунакларны каршы алды, милли ризыклар һәм эчемлекләр белән сыйлады. Анда катнашкан һәр кеше берничә минутка шәһәрнең шау-шулы турында оныта һәм үзен чын рус авылы кешесе итеп тоя ала иде.

Рус утарының Мактаулы кунаклары арасында Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Камалтынов Юрий Зимелевич һәм Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты Павлова Ольга Ивановна да бар иде.

Барлык теләүчеләр кул эшләре буенча мастер-класста катнаша алдылар, анда мастерица нигезләре, ткацкий станогы заправкасын һәм ташуларга юнәлеш бирүче туку станогын күрсәттеләр. Шулай ук кунаклар игътибарына алты катлы станокта келәмнәр үрү мастер-классы тәкъдим ителде. Кул эшләре остасы «Стригушка»гадәти булмаган үлән курчаклары ясау буенча мастер-класс үткәрде.

Бәйрәм кунаклары өчен балчыктан ясалган әйберләр, папье-Маша, гофрокартон, халык курчаклары, керамик свистулкалар, бәйләнгән юбочкалар, канзаши, магнитлар, сувенирлар һәм башка бик күп сувенирлар күргәзмә-сату оештырылды.

Балалар өчен әкият Аланы оештырылды, анда балалар «кош Котофеевич» әкиятен бик теләп карадылар, мастер-классларда актив катнаштылар, уеннарда катнаштылар. Нинди генә ярышлар юк монда! Капчык киеп йөгерү, йомырка һәм кашык белән йөгерү, аркан тарту, чүлмәк вату, җыр һәм бию конкурслары. Һәркем үзенең җитезлеген һәм осталыгын күрсәтә алды.

Бәйрәм дәвамында үзешчән сәнгатьтә катнашучылар тамашачыларга үзенең матур, эчтәлекле һәм дәртле номерларын бүләк иттеләр.

Чистай ихатасында күңелле җырлар һәм биюләр, көч һәм җитезлек, кунакчыллык һәм киң күңеллелек ярышлары бар иде.

Сабантуй төрле милләт кешеләрен берләштерә, буыннарны бәйли, үсеп килүче буында әхлакый һәм мәдәни кыйммәтләрне тәрбияли. Һәм, әлбәттә, бу бөтен гаилә белән ял итәргә, ял итәргә, ял итәргә, иске дуслар белән очрашырга һәм яңа дуслар табарга менә дигән мөмкинлек.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: