Бушлай реклама сайтында товар сатып алуда уяу булыгыз

2024 елның 22 марты, җомга

Мошенниклык турында гариза белән Чистай районы буенча Россия Эчке эшләр министрлыгының дежур частена җирле хатын-кыз мөрәҗәгать итте. Полиция хезмәткәрләренә ул бушлай белдерүләр сайтында сату турында белдерү урнаштырылган цифрлы фортепиано сатып алырга карар иткәнен аңлый.

Телефон номеры буенча шалтыратып, хатын-кыз характеристикаларын төгәлләде һәм бәя турында килеште. Шул ук көнне ул күрсәтелгән сумманы 35 000 сумга күчерә. Әмма аның гаризасының статусы үзгәрми, хатын акчаны кире кайтарырга карар итә, яңадан түләү өчен җибәрелгән сылтама буенча үтә һәм аның картасыннан яңадан акча алына. Барлыгы 51 456 сум.

Әлеге факт буенча Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча тикшерүчесе тарафыннан РФ ҖК 159 статьясының 2 өлешендә каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эше кузгатылган.

Мошенниклыклардан саклану өчен Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча хезмәткәрләре:

- сезгә таныш булмаган кешеләрдән килгән барлык мәгълүматны яңадан тикшерегез;

- чит кешеләргә банк карталары һәм счетлары турында мәгълүмат бирмәгез;

- билгесез счетларга акча күчермәскә;

-чит кешеләр җибәргән шикле сылтамалар буенча яки онлайн сатучылар-сатып алучылар аша үтмәгез;

Уяу булыгыз һәм мошенникларның хәйләләренә бирешмәгез. Әгәр сез җинаять корбаны булсагыз, шунда ук полициягә «02» яки «112»телефоннары аша хәбәр итегез

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: