Чистайлылар илнең Хәрби армия резервын тулыландыра алачаклар

2021 елның 26 августы, пәнҗешәмбе

Россиянең 15 төбәгендә мобилизация резервын тулы масштаблы формалаштыруга керештеләр.

Чистайда да армиядә хезмәт итеп кайткан гражданнарны мобилизацион кеше резервында булу турында контракт төзү өчен сайлап алу үткәрелә. Бу хакта безгә Чистай, Чистай һәм Яңа Чишмә районнары хәрби комиссары Андрей Пичушкин сөйләде.

- Мобилизацион кеше резервы - запастагы гражданнарның бер өлеше. Ягъни, махсус чор булган очракта, бу резерв гамәлдәге өлешләрне комплектлаштырырга яки яңаларын формалаштыру өчен файдаланылырга тиеш булачак. Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, гражданнарны туплау «БАРС-2021» проекты кысаларында башкарыла (илнең Хәрби армия резервы).

- Контракт кем белән төзелергә мөмкин?

- Резервта булу турында Контракт элек хәрби хезмәт үткән һәм хәрби исемгә ия булган Россия Федерациясе гражданы белән төзелергә мөмкин. Солдатлар, сержантлар, прапорщиклар 40 яшьтән дә өлкәнрәк булмаска, кече лейтенантларга, лейтенантларга, өлкән лейтенантларга, капитаннарга, капитан-лейтенантларга – 47 яшькә кадәр. Майорларның, 2 һәм 3 рангтагы капитаннарның, подполковникларның яше 52 яшькә кадәр, ә полковникларның һәм 1 рангтагы капитаннарның яше 57кә кадәр тәшкил итәргә тиеш. Алар барысы да булырга тиеш категорияле яраклылык А яки б.

- Резервта хезмәт нидән гыйбарәт?

- Гражданнарның резервта булуы хәрби вазыйфага билгеләнүне, хәрби исем бирүне, аттестацияне һәм квалификация имтиханын бирүне, берләшмәләрне һәм частьләрне әзерләү планнары буенча хәрби җыеннар барышында оператив, мобилизацион әзерлек чараларында катнашуны күздә тота. Кеше мобилизация резервында булу турында контракт төзүчеләрнең барысына да даими һәм тотрыклы рәвештә акча түләнә. Эш бирүчеләргә резервчыларга ярдәм итәргә һәм мобилизация резервының барлык чараларында катнашу мөмкинлеген бирергә тәкъдим ителде. Россия Оборона министрлыгы Эш бирүчегә хезмәткәр булмаган вакытта – тренировка дәресләрендә һәм уку җыеннарында катнашкан вакытта компенсация түли.

- Контракт шартлары нинди?

- Беренче контракт өч елга төзелә. Мобилизация резервында булу турындагы яңа контракт өч елга, биш елга яки азрак вакытка – запаста булу вакыты җиткәнчегә кадәр төзелергә мөмкин. Контрактта гражданинның резервка ирекле керү, аның анда булу вакыты һәм шартлары беркетелә. Контракт төзегән гражданнар хәрби җыемнар үтүгә бәйле айлык түләүләрдән торган акчалата канәгатьләнү ала. Моннан тыш, резервчыларга даими эш урыны буенча җыемнар вакытында уртача хезмәт хакы түләнә.

- Резервчылар өчен нинди өстәмә ташламалар каралган?

– Хәрби хезмәткәрләр, хәрби җыеннарга чакырылган гражданнар кием-салым һәм туклану белән тәэмин ителә. Моннан тыш, ел саен РФ Оборона министрлыгы оешмаларында түләүсез медицина тикшерүе, федераль бюджет акчалары хисабына тормыш һәм сәламәтлекне мәҗбүри дәүләт иминләштерүе каралган.

Хезмәткә керергә теләүчеләргә Чистай, Чистай һәм Яңа Чишмә районнары хәрби комиссариатына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Белешмәләр өчен телефоннар: 5-60-25, 5-60-30.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: