Эшлекле сишәмбе.

2021 елның 6 июле, сишәмбе

Чистай муниципалитетында узган аппарат киңәшмәсенең төп темалары-балаларның җәйге ялы, коронавируска прививка ясау кампаниясе, АПК эше һәм узган атнада оператив хәл.

Аны муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов онлайн-форматта үткәрде.

Киңәшмә бүләкләү белән башланды. Дмитрий Алексеевич яшь буынга опека һәм попечительлек һәм тәрбия бирү системасына зур өлеш кертүе һәм күпьеллык намуслы хезмәте өчен муниципаль район башкарма комитеты опека һәм попечительлек бүлегенең баш белгече Людмила Глонягинага Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгының Рәхмәт хатын тапшырды.

Балаларның актив ялы һәм сәламәтләндерүе өчен барлык шартлар да тудырылган

Чистай районында балаларның җәйге ялын һәм ялын оештыру турында муниципаль район башкарма комитетының яшьләр эшләре бүлеге начальнигы Дамир Хәсәнов сөйләде.

Җәйге чорда муниципаль район территориясендә дүрт сәламәтләндерү лагере, «яшь армеец» чатыр лагере, гомуми белем бирү учреждениеләрендә балаларның көндезге ял лагерьлары һәм хезмәт лагерьлары эшли.

Һәр лагерь өчен актив ял итү, балаларның үз-үзләрен тормышка ашыру өчен шартлар тудыруга, патриотик тәрбияне камилләштерүгә, физик, психик һәм эмоциональ сәламәтлекне ныгытуга юнәлдерелгән программалар эшләнгән.

Бүгенге көндә шәһәр һәм район лагерьларында 1567 бала ял итте.

Терлекчеләр ярты еллык эшкә йомгак ясадылар

Авыл хуҗалыгы предприятиеләренең беренче яртыеллыктагы терлекчелек продукциясе җитештерү буенча эш йомгаклары турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Ел башыннан 10807 тонна сөт җитештерелгән, 8356 тонна сатылган. Ел башыннан акчалата керем 201379 мең сум тәшкил иткән, бу узган ел белән чагыштырганда 2 процентка күбрәк.

Терлек һәм кош-корт җитештерү 917 тонна тәшкил итте. Ел башыннан 3112 баш бозау алынды. Авыл хуҗалыгы оешмаларында гомуми баш саны - 13438 баш мөгезле эре терлек. Фермер хуҗалыкларында 263 баш сарык һәм 295 баш ат бар.

Район кырларында терлек азыгы әзерләү, чәчүлекләрне чүп үләннәренә, авыруларга һәм корткычларга каршы эшкәртү дәвам итә.

3 машина йөртүче исерек килеш руль артына эләккән

Атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге начальнигы урынбасары – полиция начальнигы Ранил Нәбиуллин хәбәр итте. Җинаятьләр турында барлыгы 13 хәбәр килде. Сводкада-талау, 8 урлау, 2 караклык, бер факт буенча – спиртлы продукция сату, шартлаткыч матдәләрне саклау кагыйдәләрен бозу. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 254 кеше тоткарланган, 3 йөртүче исерек килеш транспорт чарасы руле артына утырган. 27 юл-транспорт һәлакәте булган, аларда 3 кеше төрле дәрәҗәдәге тән җәрәхәтләре алган. 391 кеше административ җаваплылыкка тартылган.

Соңыннан Дмитрий Иванов шәһәрдә һәм районда вакцинация барышы, кирәкле вакцина дозалары булуы белән кызыксынды. Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин хәбәр иткәнчә, вакцина бар, вакцинация планында халыкның активлыгы бераз арткан, аерым алганда, авыл җирлегендә яшәүчеләр арасында вакцинацияләнүчеләр саны күп. Әмма 60 яшьтән өлкәнрәк халыкны вакциналаштыру буенча, Чистай баш табибы белдергәнчә, без республикада «ахырдан икенче урында». Башлык тиешле хезмәтләргә өлкән яшьтәге чистайлылар арасында вакциналаштыру буенча аңлату эшләрен активлаштырырга кушты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: