Чистай территориаль иҗтимагый үзидарәсе мемориаль зона булдыру өчен грант отты

2021 елның 21 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Конкурста җиңгән проект Мебель фабрикасы микрорайонында урамнар барлыкка килү тарихына багышланган.

«Җиһазлар фабрикасы» территориаль иҗтимагый үзидарәсе «Лукойл»компаниясенә грант ярдәме алды.

ТОС тарафыннан эшләнгән «Исемең синең " дигән проект Татарстанда әлеге компаниянең XI социаль һәм мәдәни проектлары конкурсында җиңүчеләрнең берсе булды. Аны язын сата башларга планлаштыралар. Бу хакта «Мебель фабрикасы» ТИҮ җитәкчесе Мария Есипова сөйләде. Анда җирле депутатлар, китапханә, музей-тыюлык хезмәткәрләре, микрорайонның актив кешеләре катнашты.

- «Исемең синең» проекты Мебель фабрикасы микрорайоны урамнарының барлыкка килү тарихына багышланган. Алар бездә 38. Урамнарның күпчелеге танылган кешеләр, мәсәлән, Менделеев, Крылов, Ибраһимов, Кошевой хөрмәтенә аталган. Шулай ук Урман заводы, мебель, тынычлык һәм башка урамнар да бар. Сүз дә юк, безнең урам исемнәре алай ук гади генә түгел, алар барысы да лаек. Һәр урамның үз тарихы бар. Ел дәвамында, мәктәп, китапханә һәм микрорайонның актив халкы белән бергә, алар исемнәре йөрткән урамнарга һәм кешеләргә багышланган төрле чаралар уздырачакбыз, - дип билгеләп үтте Мария Михайловна.

Грант акчаларының зур өлешен «синең исемең " мемориаль зона булдыруга юнәлдерү планлаштырыла. Махсус мәгълүмат стендын микрорайонның йөрәге булган һәм төрле яшьтәге кешеләрне үзенә тартып торучы «Мәхәббәт һәм татулык " скверында урнаштырырга телиләр.

- Стенд-ул безнең микрорайон урамнарын йөртүче Чистайны данлаган кешеләр турында истәлекләрне мәңгеләштерү булачак. Бу-Чекин, Гыймаев, крестников, Костин, Вотяков, Нуруллин, Орлов, пыялачы урамнары. Алар турында мәгълүматны без стендка теләсә кайсы кеше үзенең күренекле якташлары турында белә, карый, укый алсын өчен урнаштырырга телибез. «Исемең синең " проекты патриотик характерда да, әхлакый һәм агарту аспектларын да үз эченә ала, - дип ассызыклады Мария Есипова.

Очрашу барышында стендны рәсмиләштерү вариантлары, проектны гамәлгә ашыру кысаларында чараларның характеры һәм формасы турында фикер алыштылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: