Консультация-метеорологик күренешнең интенсивлыгы турында кисәтү

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

2024 елның 26-28 мартында Татарстан Республикасы территориясендә Урта Идел буе һәм Урал алды Көньяк циклонына чыгу сәбәпле һава шартларының шактый начарлануы көтелә.

Сишәмбе, 26 март, төнлә, яңгырларсыз, урыны белән томан, температура -1гә кадәр төшәчәк..-6°. Көндез һәм кич республика көньяк һәм Көнчыгыш районнардан башлап көньяк циклонның алгы өлешендә булачак, 3-8 мм күләмдә яңгыр көтелә, төньяк-көнчыгыш җилнең көчәйүе 15-18 м/с кадәр, һава температурасы +2..+7°.

Чәршәмбе, 27 мартта, циклон үзәге һәм аның тыл өлеше йогынтысында уртача һәм көчле явым – төшемнәр узачак - көнбатыш районнарда бу тәүлек эчендә 8-15 мм күләмендә күбесенчә дымлы кар һәм Кар булачак; республиканың көнчыгышында-дымлы Карга күчеп баручы яңгыр, монда тәүлек дәвамында 20-25 мм яуарга мөмкин.шулай ук төньяк чирекнең көчле җиле 15-20 м/с, кыска вакытлы бураннар, явым-төшемнәрдә һәм күренешләрдә күрү начарлану 5001000 метрга кадәр, урыны белән бозлы ятмалар булырга мөмкин. Һава температурасы төнлә -3 тәшкил итәчәк..+2°, көндез 0дан +5°га кадәр. Юлларда көчле бозлавык, накат, кар кашы, урыны белән Кар басулары барлыкка килә.

Пәнҗешәмбе, 28 мартта, республикада һава торышы көнчыгышка киткән циклонның тыл өлеше йогынтысында формалашачак. Явым-төшем кар һәм дымлы кар рәвешендә (тәүлегенә 3-8 мм), төньяк-көнбатыш җиле 15-18 м/с, кыска вакытлы бураннар һәм күрү начарланачак. Температура -1 тәшкил итәчәк..-6° төнлә һәм -1..Көндез +4°.

Киләсе 2 нче тәүлектә, 29-30 мартта, безнең районнарга югары басымлы калкулык йогынтысы таралачак җитди явым-төшем фаразланмый, төнлә -3 көтелә..-8°, көндез +3..+8°.

26-28 март көннәрендә республикада явым-төшем күләме ТР көнбатышында айлык норманың 30-50 процентыннан алып республиканың көньяк һәм көнчыгыш районнарында 100 һәм аннан да күбрәк процентка кадәр тәшкил итәчәк.

Ачыклык белән болытлы.

Төнлә явым-төшемсез, урыны белән томан.

Көндез аз явым-төшемнәр, күбесенчә яңгыр рәвешендә.

Җил көньяк һәм төньяк-көнчыгышка күчә: төнлә 3-8 м/с; көндез 7-12 м/с, урыны белән 15-18 м/с кадәр.

Төнлә һаваның минималь температурасы -3..-6˚.

Көндез һаваның максималь температурасы +2..+5˚.

Юлларда урыны белән бозлавык.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: